Alekszandr Dugin, a neves orosz filozófus és politikai elemző, új kurzust indított a moszkvai állami egyetemen, amely a westernológia, vagyis a Nyugat tanulmányozására összpontosít. A program célja, hogy mélyebb megértést nyújtson a nyugati kultúrák, poli

A Meduza értesülései szerint az orosz állami egyetemen új kurzust indított Alekszandr Dugin, elismert filozófus és politikai elemző. Az oktatás címe: "Bevezetés a westernológiába, politikai aspektusok". Az első előadásra március 31-én került sor a politológia tanszéken, ahol Dugin a nyugati kultúrák és politikai rendszerek mélyebb megértésére irányuló kérdéseket boncolgatta.
A westernológiának sajnos nincs köze sem az amerikai, sem az olasz filmművészet remekeihez. Dugin szerint mindez a nyugati tradíciók elhelyezését jelenti a megfelelő történelmi kontextusban, a további civilizációk társaságában. Az ideológus azt mondja, minden civilizációnak meggyőződése, hogy saját különlegessége egyetemes. Nemcsak a Nyugat gondolja ezt, hanem Kína, India vagy az iszlám világ is, mégis
Alekszandr Dugint - akinek a lányát robbantásos merényletben ölték meg 2022-ben, miközben az akció célpontja egyes feltételezések szerint ő maga volt - az orosz geopolitikai ideológia egyik legfanatikusabb formálójának tartják. A filozófus az orosz birodalmiság és az eurázsianizmus szószólója, aki szerint a moszkvai központú ortodox civilizációnak vissza kell szereznie meghatározó helyét a világban, előbb a volt Szovjetunióban, majd Ázsiával vagy a harmadik világgal szövetségre lépve lehetőleg globálisan is.
Dugin nézetei már a kilencvenes évek óta jelen vannak a politikai diskurzusban, és bár kezdetben a putyini rezsimre gyakorolt hatása viszonylag korlátozott volt, az idő múlásával az orosz külpolitika fokozatosan egyre inkább összhangba került az általa megfogalmazott ideákkal.