Ukrán külügyminisztérium: Ha Magyarország úgy dönt, hogy távozik az EU-ból és a NATO-ból, mi nyitottak vagyunk arra, hogy átvegyük a szerepüket a régióban.


Kijev álláspontja szerint csupán két ország próbálja meg indoklásokkal igazolni, miért nem képesek megszabadulni az orosz gázszállítmányoktól.

Egy politikai célú, belföldi fogyasztásra szánt információs kampány részét képzi Magyarország vezetésének azon nyilatkozata, amely szerint negatívan érinti a fogyasztókat, hogy Ukrajna 2025-től nem hosszabbítja meg az Oroszországgal kötött tranzitmegállapodást - közölte a kijevi külügyminisztérium.

Kiemelték, hogy az Európai Bizottság 2025. január 1-jén közzétett nyilatkozata szerint Ukrajna döntése nem gyakorol hátrányos hatást az uniós országok energiabiztonságára, és nem befolyásolja az európai piacon a fogyasztói árakat sem. A Bizottság állásfoglalása egyértelműen hangsúlyozza, hogy a tranzitmegállapodás jövője nem jár közvetlen negatív következményekkel az Európai Unió energiapiacának stabilitására.

Szijjártó Péter számára a százmilliárdok nem tűnnek kiemelt fontosságúnak; jelenleg intenzívebben lobbizik az orosz gáz beszerzéséért, mint valaha.

Az európai energiapiac nehézségeinek forrását sokan Oroszországra vezetik vissza. A Kreml hosszú évtizedek óta manipulálja az energiaforrásokat, hogy politikai zsarolásra használja őket, ezzel gyengítve az európai államok energiabiztonságát. Az Ukrajna ellen indított háború kezdete óta Oroszország komoly egzisztenciális veszélyt jelent az európai kontinens stabilitására és békéjére.

Ezek a fejlemények azt mutatják, hogy Európa orosz energiaforrásoktól való függőségének időszaka a végéhez közeledik. Az Európai Bizottság és az európai országok hatékonyan együttműködnek az energiaellátás sokszínűsítésében, valamint az energiafüggetlenség fokozásában. Napjainkra minden európai nemzet megtalálta a módját, hogy alternatív energiaforrásokkal támogassa gazdaságát és polgárait, amelyek főként az Egyesült Államokból és a Közel-Keletről származnak. Mindössze két ország van, amely a felelősséget másokra hárítja.

Ukrajna gáztranzitjának leállítása nem feltétlenül vezet gázválsághoz – állítja Robert Fico, aki máris válaszintézkedéseket tervez az ügy kapcsán. A helyzet kezelésére irányuló lépések kidolgozása folyamatban van, hogy biztosítsák az energiaellátás folyamatosságát.

A közlemény hangsúlyozza, hogy az ésszerűség figyelmen kívül hagyása, amely folytatja Oroszország energiafüggőségének fenntartását, komoly akadályt jelent az Egyesült Államok és más szövetségesek által kínált erőforrások európai piacra jutásában. Amennyiben Magyarország prioritásként kezeli Oroszország megerősítését az EU-val és az Egyesült Államokkal szemben, akkor ezt nyíltan kellene kommunikálnia. Ukrajna potenciálisan el tudná foglalni a megüresedett helyet az EU és a NATO keretein belül, ha Magyarország úgy döntene, hogy kilép a Független Államok Közösségéből (FÁK) vagy a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetéből (KBSZSZ). Ha azonban Magyarország valóban elkötelezett a háború lezárása iránt, akkor elsődleges feladatának kellene tekintenie az energiabiztonság és függetlenség erősítését, ahelyett, hogy az EU-n belüli egységet aláásná. Ezt az együttműködést Európa más részeivel és az Egyesült Államokkal közösen valósíthatná meg, ezzel biztosítva saját országának és polgárainak érdekeit.

Magyarország volt a főszereplő idén az EU orosz gázimportjának növelésében.

Related posts