A futballisták jövedelme Magyarországon tovább emelkedett, és jelenleg már havi hatmillió forint körüli átlagfizetéssel büszkélkedhetnek.


Eközben a csapatok jegybevételei viszont elképesztően alacsonyak.

Nem meglepő módon Európában továbbra is Angliában, a Premier League-ben keresik a legtöbb pénzt - derült ki az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) legfrissebb pénzügyi jelentéséből, amely a 2023/2024-es szezont vizsgálta.

Az UEFA mind az 54 tagországról szolgáltatott adatokat, részletesebben a top 20 ligával foglalkozott, amelyben megtalálható a magyar NB I is.

Magyarországon a csapatok bérköltsége 99 millió euróról 105 millió euróra növekedett, ám ez az összeg nem csupán a játékosok jövedelmét tartalmazza. A tendencia hasonló az előző évhez, hiszen ez is öt-hat százalékos emelkedést tükröz.

A futballisták a vizsgált időszakban összesen 62 millió eurónyi jövedelmet vihettek haza, ám a jelentés nem részletezi ennek eloszlását. Az átlagfizetés meghatározásához a megbízható Transfermarkt adatbázisát használtuk fel.

A szakportál adatai szerint a 12 NB I-es csapatnál összesen 458 játékos fordult meg a vizsgált időszakban, ami átlagosan 38 fős keretet jelent. Azonban ez a szám nem tükrözi teljesen a valóságot, hiszen olyan játékosok is szerepelnek a listán, akik vagy a szezon elején távoztak, vagy az idény végén érkeztek. Így a csapatok valójában nem dolgoztak ennyire bő kerettel az évad folyamán. Jelenleg a szakportál szerint 339 futballista alkotja az élvonalbeli csapatok keretét, ami átlagosan 28 fős létszámot jelent. Ha a 2023/24-es szezont is ezen adatok alapján elemezzük, akkor a játékosok havi átlagos fizetése valamivel több mint 15 ezer euróra, azaz körülbelül hatmillió forintra rúg.

A labdarúgók hazánkban adózási szempontból is kivételezett helyzetben vannak, hiszen az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho) szerint adózhatnak, ennek felső bevételi határát pedig korábban évi 250 millió forintról 500 millió forintra emelték.

A klubok számára külön előny, hogy a játékosok fizetése után nem terheli őket adófizetési kötelezettség, míg ezzel szemben a színházak és a kulturális szektor szereplői folyamatosan harcolnak a fennmaradásért.

Hazánkban a futballisták bérszerkezete nem éppen a nyilvános viták középpontjában áll, de a klubok között jelentős eltérések figyelhetők meg. A címvédő és éllovas Ferencváros folyamatosan szerepel a nemzetközi színtéren, ami lehetőséget ad a zöld-fehér mezben játszó sportolóknak arra, hogy magasabb jövedelemre tegyenek szert. A legutóbbi téli átigazolási időszakban a Fradi kölcsönvette a Bajnokok Ligája-győztes Naby Keitát, akiről pletykák keringenek, miszerint havi körülbelül 40 ezer eurót (kb. 16 millió forint) keres a csapatnál. Érdekességként említhetjük, hogy Felcsúton is akadtak figyelemre méltó bérszámok: a 2022/23-as szezonban az NB I-ben szereplő Sahab Zahedi esetében 60 ezer eurós havi fizetésről beszéltek. Az UEFA által közzétett jelentések alapján...

A környező országok közül csak Ausztriában keresnek a futballisták magasabb jövedelmet, míg az "átlagos dolgozó" Horvátországban, Szlovéniában, és most már Romániában is jobb bérekért dolgozik, mint nálunk, Magyarországon.

Az NB I-ben szereplő tizenkét klub bevételei az évek során 158 millióról 170 millió euróra emelkedtek, így a magyar élvonal a 20. helyet foglalja el az európai rangsorban. Azonban a csapatok jegybevételei rendkívül alacsonyak: mindössze a bevételek 2%-át, vagyis körülbelül 3,5 millió eurót tudtak így megszerezni, ami Európában csupán a 30. legmagasabb érték. Összehasonlításképpen, Ausztriában a bevételek 20%-a (53 millió euró) származik a jegyeladásokból, ezzel a 12. helyen állnak. Szlovákiában ez az arány 17% (6,8 millió euró - 25. hely), Romániában 13% (13 millió euró - 21. hely), Szlovéniában 8% (2,2 millió euró - 32. hely), míg Szerbiában 7% (6,4 millió euró - 26. hely). Fontos megemlíteni, hogy a magyar helyzetet torzítja a közmédia által kifizetett magas közvetítési díjak növekedése, valamint a NER-közeli vállalatok is jelentős támogatást nyújtanak a kluboknak. A Magyar Labdarúgó Szövetség tavaly októberben közzétett Professzionális futballkörkép második kiadása alapján a 2021/22-es szezonban regisztrált 2781 fős átlagnézőszám 2022/23-ra 3539-re emelkedett, ami 27%-os növekedést jelent. Ennek ellenére ez az adat még mindig kedvezőtlen a stadionok kihasználtsága és más nemzetekhez viszonyítva.

Related posts