Tévhit vagy valóság? - Valóban segítenek a vitaminok és a jeges úszás az immunrendszer megerősítésében? | nuus.hu


A vitaminok szedése mellett napjainkban a jeges úszás is egyre inkább népszerűvé válik – persze csak azok körében, akik bátran vállalják ezt a kihívást. De vajon tényleg olyan hatékony immunerősítő módszer, mint ahogy azt sokan állítják?

Lehetséges vajon a vitaminok mellett jeges úszás segítségével is az immunrendszer erősítése? Az egyre elterjedtebb nézet miatt nem kevés ember próbálkozik meg a jeges fürdővel manapság, amihez - valljuk be - nem kis elszántság szükséges.

Immunrendszerünk rendkívül hatékonyan harcol a vírusok, baktériumok és más nem kívánt kórokozók ellen. A levegő tele van kórokozókkal, amelyeket nap mint nap belélegzünk, de szervezetünk védelmi rendszere folyamatosan dolgozik azon, hogy megóvjon bennünket e kellemetlenségektől.

Jeges úszás mint immunterősítő?

Rengeteg étel, táplálékkiegészítő és tevékenység áll rendelkezésünkre, amelyek immunerősítőnek számítanak. Újabban nemcsak a vitaminok, a jeges úszás is ezek közé sorolandó.

A jeges vízbe való belemerülés, majd a benne való megmártózás igazi bátorságot igényel. Kutatások szerint azonban a hideg víz hatására felszabaduló adrenalin serkenti a vérkeringést, és ezzel segíti a szervezetet a fertőzésekkel küzdő sejtek aktiválásában.

A fehérvérsejtek, ezek a hősies sejtek, amelyek képesek antitestek előállítására vagy a fertőzött szövetek támadására, elhagyják megszokott helyüket, és "járőrözésre" indulnak. Ezt a lépést akkor teszik meg, amikor úgy érzékelik, hogy a szervezetben fertőzés fenyeget. De vajon ilyenkor valóban védettebbé válunk? A válasz nem egyértelmű, de az biztos, hogy néhány órán belül minden visszatér a megszokott kerékvágásba, és a védekezési mechanizmusok újra a helyükön állnak.

Olvasd el ezt is: Ezek a legjobb immunerősítő falatok

Néhány órán belül minden visszatér a megszokott kerékvágásba. Azonban nincs olyan bizonyíték, amely arra utalna, hogy az emberek, akik kipróbálják a jeges úszást a hideg vízben, ritkábban szenvednek megfázástól vagy fertőzésektől.

- hangsúlyozta Eleanor Riley professzor, az Edinburghi Egyetem immunológiai szakértője.

Az immunrendszer egészségének megőrzése érdekében a rendszeres testmozgás kulcsszerepet játszik. A fizikai aktivitás nem csupán a fizikai állapotot javítja, hanem hozzájárul a védekezőképesség erősítéséhez is. A mozgás serkenti a vérkeringést, ami elősegíti a fehérvérsejtek és más immunsejtek hatékonyabb működését. Emellett a rendszeres edzés csökkenti a stressz szintet, ami szintén jótékony hatással van az immunrendszerre. Tehát, ha szeretnénk megőrizni egészségünket, érdemes beiktatni a mindennapjainkba a mozgást, legyen az akár egy energikus futás, kerékpározás vagy egy egyszerű séta a friss levegőn. Az aktív életmód nemcsak a fizikai, hanem a mentális jólétünkre is pozitív hatással van, így összességében hozzájárul egy erősebb immunrendszerhez.

Noha a jeges úszás jótékony hatásaira nincs bizonyíték, a rendszeres testmozgás jó hatással lehet ránk - mondta dr. Margaret McCartney, a St Andrews-i Egyetem háziorvosa, aki a bizonyítékokon alapuló orvoslás szakértője.

A felnőttek és az 5-8 év közötti gyermekek évente átlagosan két-három alkalommal tapasztalnak meg betegségeket, amelyek középpontjában a megfázás áll.

"Azok azonban, akik mérsékelten mozognak, általában kevesebb vírusfertőzésről számolnak be"

- mutatott rá a szakember.

Hiányoznak a meggyőző klinikai vizsgálatok a témában, azonban a rendelkezésünkre álló adatok abba az irányba mutatnak, hogy a rendszeres mozgás jó a számunkra, de nem csodaszer.

Laboratóriumi kutatások alapján a rendszeres testmozgás hozzájárulhat az immunrendszer fiatalosságának megőrzéséhez, késleltetve ezzel annak öregedési folyamatait.

A szervezet védekezőképessége a 20-as éveinktől kezdődően hanyatlik - 80 éves kerékpárosokon végzett kutatások viszont azt sugallták, hogy ezek az idősek több évtizeddel fiatalabb emberek immunrendszerével rendelkeznek.

A vitaminok kulcsszerepet játszanak immunrendszerünk hatékonyságának fenntartásában és erősítésében. Ezek a mikrotápanyagok nem csupán a sejtfunkciókhoz szükségesek, hanem hozzájárulnak a védekezési mechanizmusaink optimalizálásához is. Például a C-vitamin antioxidáns hatásával segíti a fehérvérsejtek működését, míg a D-vitamin hozzájárul az immunválasz szabályozásához. A B-vitaminok, különösen a B6 és a B12, szintén elengedhetetlenek a sejtosztódás és a vérképzés szempontjából, amelyek alapvető fontosságúak a szervezet védekezőképességének fenntartásában. A vitaminok megfelelő bevitele tehát nemcsak a mindennapi egészségmegőrzés szempontjából elengedhetetlen, hanem a betegségekkel szembeni ellenállóképességünk fokozásában is kulcsszerepet játszik. Érdemes figyelmet fordítani a kiegyensúlyozott táplálkozásra, hiszen a természetes forrásokból származó vitaminok a legjobban hasznosulnak a szervezetben. A friss gyümölcsök, zöldségek, teljes kiőrlésű gabonák és a megfelelő mennyiségű fehérje fogyasztása mind hozzájárul ahhoz, hogy immunrendszerünk erős maradjon, és felkészüljön a különböző kihívásokra.

Amikor az immunrendszer erősítéséről és a fertőzésekkel, betegségekkel szembeni védekezésről beszélünk, a C-vitamin neve azonnal felmerül.

Amennyiben nem jut elég C-vitaminhoz a szervezet, a hiányosság károsíthatja az immunrendszert, ám az emberek túlnyomó többsége számára nem sok haszon származik abból, ha többletet visznek be C-vitaminból a testükbe.

A multivitaminokra ez szintén vonatkozik - dr. McCartney csak "drága vizeletet" termelnek.

A D-vitamin körüli diskurzusok gyakran heves érzelmeket váltanak ki, hiszen a tudományos bizonyítékok és a különböző vélemények sokfélesége feszültségeket generál. Télen különösen érezhető, hogy a D-vitamin szintje a szervezetünkben csökken, mivel ennek az értékes vitaminnak a termelése a napfény hatására indul be, ami a hideg hónapokban sajnos korlátozottan áll rendelkezésünkre.

A bizonyítékok arra utalnak, hogy előnyöket szerezhetnek a D-vitaminból a légúti betegségben szenvedők és nagyon alacsony D-vitamin-szinttel rendelkezők, elegendő bizonyíték azonban nincs arra vonatkozóan, hogy ez a vitamin mindenkinek segítene.

A bélflóra összetételét prebiotikumok és probiotikumok módosítják, de vajon milyen hatással vannak ezek az immunrendszer működésére? Valóban képesek javítani az immunitásunkat?

Dr. McCartney véleménye szerint ez a kutatási terület kiemelkedő jelentőséggel bír, azonban napjainkban hiányoznak a valós környezetből származó adatok, amelyekre támaszkodva megalapozott javaslatokat lehetne tenni.

Az echinacea, a kurkuma és a gyömbér injekciók nem erősítik meg az immunrendszert - tette hozzá a szakember.

Miért rosszabbodik később a megfázás?

Érdemes észben tartani, hogy immunrendszerünk reggel a legaktívabb, körülbelül akkor, amikor felébredünk. A nap első óráiban is jól működik, de ahogy haladunk előre a nappal, úgy fokozatosan csökken a hatékonysága – figyelmeztetett Riley professzor.

Ezért történik, hogy a megfázás tünetei reggelente gyakran súlyosbodnak – ez az immunrendszer aktívabb működésének következménye.

Hatékonyságának csökkenése délután 4-5 órakor kezdődik.

Mivel az immunrendszer működése szorosan összefonódik a 24 órás ciklusával, jelentős mértékben hozzájárulhat annak megerősítéséhez, ha következetes napi rutint alakítunk ki. Eleanor Riley hangsúlyozta, hogy az éjszakai késő alvás vagy a hétvégi hosszas ágyban töltött idő kerülése rendkívül jótékony hatással lehet az egészségünkre.

A szakértők hangsúlyozzák, hogy immunrendszerünk erősítése érdekében érdemes lemondanunk a dohányzásról, és figyelmet szentelnünk a stressz kezelésére a napi rutinunk során. Ezen kívül a sós vizes orröblítés is hasznos lehet a légzőrendszer egészségének fenntartásában.

A professzor hangsúlyozta, hogy az immunrendszer optimális működéséhez elengedhetetlen az egészséges táplálkozás, a rendszeres fizikai aktivitás és a káros szokások mellőzése. Ezek a tényezők együttesen biztosítják, hogy a szervezet hatékonyan tudjon reagálni a fertőzésekre.

Related posts