Az iráni rendszer teljes összeomlás felé halad? Ez a forgatókönyv valósággá válhat, ha nem sikerül sürgősen megoldani a jelenlegi válsághelyzetet - Pénzcentrum.


Izrael és az USA támadásai után Irán belső politikai átalakulás előtt állhat, miközben a rezsim a meggyengült biztonságérzet ellenére is igyekszik fenntartani hatalmát - írja elemzésében a CNN.

Irán több mint harminc éven át kialakított proxy-hálózata június 13-án drámai csapást szenvedett el, amikor Izrael rendkívüli mértékű támadást indított az ország területén. A hadművelet során számos katonai vezető és elismert nukleáris tudós vesztette életét, összesen 627 halálos áldozatot követelve, közöttük 49 nőt és 13 gyermeket, ahogy azt az egészségügyi minisztérium jelentette.

Az Egyesült Államok vasárnap bekapcsolódott az izraeli hadműveletekbe, három nukleáris létesítményt célba véve. A következő napon viszont tűzszünetet hirdettek a két ország között. A tizenkét napos összecsapás alatt Irán többször is ellentámadásokat indított, jelentős pusztítást végezve izraeli városokban, és összesen 28 ember életét követelve.

Szakértők véleménye szerint a legutóbbi támadások új erőt adtak a konzervatív frakciónak Iránban, akik hosszú ideje hangoztatják, hogy a Nyugat és Izrael nem megbízható szövetségesek. "Ezek az események megerősítették a keményvonalas politikai csoportokat, akik úgy vélik, hogy a nyugati diplomácia eredménytelen, és Iránnak folyamatosan katonai önellátásra kell törekednie" – nyilatkozta Sina Toossi, a washingtoni Center for International Policy vezető munkatársa.

A reformisták és pragmatikusok jövője egyre inkább kétségessé vált. Masoud Pezeshkian, a reformista elnök, aki a Nyugattal való párbeszédet támogatta, aktívan részt vett a konfliktusban, azonban a rezsim már 700 embert őrizetbe vett, akiket "Izrael zsoldosaiként" tartanak számon a Fars hírügynökség jelentése szerint.

Ali Vaez, a Nemzetközi Válságcsoport Irán-projektjének igazgatója szerint a paranoia Izrael beszivárgása miatt valószínűleg "tisztogatáshoz" vezet a rendszer felső szintjén, ami a keményvonalasok előretörését eredményezheti. "Az Iszlám Köztársaságnak volt egy társadalmi szerződése a társadalommal, amely megfosztotta őket minden szabadságtól... cserébe a biztonságért. Most ez a kép összetört az iráni emberek szemében."

Hámenei ajatollah, aki már több mint 35 éve áll Irán élén, a hírek szerint egy bunker mélyén húzódik meg, és a tűzszünet bevezetése óta nem mutatkozott nyilvánosan. Elemzők úgy vélik, hogy a legfőbb vezető döntései jelentős mértékben hozzájárultak az ország gyengeségeihez, amit sokan felelőssé tesznek a jelenlegi helyzetért.

Az iráni lakosság körében a támadások nemzeti egységet teremtettek, mivel sokan úgy érzik, országukat provokáció nélküli háborúban támadták meg. Ugyanakkor növekvő félelem tapasztalható a reformisták elleni várható fellépés miatt, miközben a rezsim igyekszik felkutatni az Izraellel feltételezetten együttműködő személyeket.

Related posts