Szergej Lavrov véleménye szerint a NATO figyelmen kívül hagyta a diplomáciai normákat, amikor a preventív csapások lehetőségét latolgatta.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Független Államok Közössége (FÁK) tagállamai biztonsági és hírszerző vezetőinek keddi összejövetelén kijelentette, hogy a NATO "megszegte az illemet", amikor megfontolta az orosz terület elleni megelőző csapások lehetőségét.
Nemrégiben a NATO katonai bizottságának vezetője, Rob Bauer úr nyilvánosan kijelentette, hogy az észak-atlanti szövetség tagállamainak védelmi céljainak megvalósítása érdekében sürgős szükség van arra, hogy megelőző csapásokat mérjenek az Oroszországi Föderáció területén található, a NATO szerint potenciális fenyegetést jelentő célpontokra. Lavrov erre reagálva hangsúlyozta, hogy ebben a helyzetben már nincs mit hozzátenni, hiszen a nyilatkozatok egyértelműen tükrözik a szövetség valódi szándékait, amelyek immár minden illemszabályt felrúgtak.
Egy brüsszeli konferencián Rob Bauer tengernagy, a NATO Katonai Bizottságának vezetője nemrégiben hangsúlyozta, hogy a jövőbeni konfliktusok során elengedhetetlen a fegyvergyártás felpörgetése, különösen az Oroszország területén végrehajtott precíziós csapások hatékonyságának növelése érdekében.
Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő kedden újságíróknak nyilatkozva felelőtlenségnek nevezte a nukleáris fegyverek Ukrajnába telepítése lehetőségének latolgatását. A Kreml tisztségviselője a The New York Times amerikai lapnak arra az értesülésére reagált, amely szerint amerikai és európai tisztviselők atomfegyverek Ukrajnába telepítését javasolták.
"Még a legprovokatívabb, a feszültség fokozására törekvő irányzatnak is létezik egy rendkívül szélsőséges ága. (...) Ez a hozzáállás teljesen felelőtlen érvelés olyan egyénektől, akik valószínűleg nem rendelkeznek a valóság megfelelő ismeretével, és nem érzik a felelősséget, amikor ilyen kijelentéseket tesznek. Ugyanakkor észleljük, hogy mindezek a kijelentések névtelen forrásokból származnak" - fejtette ki véleményét.
Peszkov véleménye szerint a nukleáris eszkalációval járó kockázatok alapos megértéséhez elengedhetetlen Oroszország frissített nukleáris doktrínájának részletes elemzése, valamint Vlagyimir Putyin elnök nyilatkozatai és a konfliktusban részt vevő nyugati államok intézkedéseinek figyelembevétele.
Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács elnökhelyettese az Al Arabiya televíziónak adott interjújában kifejtette, hogy a nyugati nagy hatótávolságú fegyverekkel végrehajtott csapások teljes mértékben átlépték az orosz határokat, és ezzel minden „vörös vonalat” megsértettek. Figyelmeztetett arra, hogy ezek a provokációk nem maradnak következmények nélkül.
Medvegyev a Telegram-csatornáján figyelmeztetett, hogy ha Kijev nukleáris fegyverekhez jut, az gyakorlatilag Oroszország ellen irányuló agressziónak számít, amelynek "nyilvánvaló következményei" lesznek. A korábbi elnök és miniszterelnök hangsúlyozta, hogy ez összhangban áll az Oroszország állami politikájának alapjait megfogalmazó dokumentum, a módosított nukleáris doktrína, 19. pontjával.
A tisztségviselő véleménye szerint aggasztó kérdések merülnek fel azok mentális állapotával kapcsolatban, akik komolyan fontolóra veszik, hogy nukleáris fegyvereket juttassanak Ukrajnába, ami jelenleg háborúban áll "a világ legnagyobb atomhatalmával". Ráadásul megjegyezte, hogy Joe Biden amerikai elnök esetében is felmerülhet a paranoid pszichózis gyanúja.
Alekszandr Bortnyikov, az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) vezetője a FÁK biztonsági vezetőinek találkozóján kifejtette, hogy szerinte Donald Trump elnökké választása nem valószínű, hogy jelentős fordulatot okozna az Egyesült Államok külpolitikájában.
Bortnyikov kijelentette, hogy "nem zárható ki, hogy Biden távozó csapata a belpolitikai küzdelmek részeként megpróbálja fokozni a feszültséget Eurázsia olyan területein, amelyek az amerikaiak szempontjából kiemelkedően fontosak."
Ő véleménye szerint ez főként a posztszovjet térségre, a Közel- és Közép-Keletre, továbbá Délkelet-Ázsiára érvényes.
"A fő cél az, hogy megnehezítsék az új kormányzat számára a felgyülemlett problémák politikai megoldásának potenciális lehetőségeit" - mondta az FSZB igazgatója.
Álláspontja szerint, ha az ukrán hadsereg számára lehetővé válik, hogy nagy hatótávolságú rakétákat alkalmazzon orosz területek ellen, az "elkerülhetetlenül fokozni fogja a konfliktust Ukrajnában és környékén".
Bortnyikov hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és szövetségeseik továbbra is aktívan kísérlik meg zavarni a FÁK-on belüli szövetségi viszonyokat, akadályozva ezzel az integrációs törekvéseket, és aláásva közös erőfeszítéseinket a nemzetközösségi térség biztonságának és stabilitásának megőrzése érdekében.
"Nem lehet kétséges, hogy mindannyiunknak fel kell készülnie bármilyen provokációra" - nyilatkozta az FSZB vezetője.