Szergej Lavrov hangsúlyozta, hogy a nukleáris hatalmak közötti kommunikáció elengedhetetlen. A diplomáciai párbeszéd fenntartása kulcsfontosságú a globális biztonság érdekében.


Szergej Lavrov hangsúlyozta, hogy a nukleáris hatalmak közötti kommunikáció elengedhetetlen a globális stabilitás megőrzéséhez. A diplomata véleménye szerint a párbeszéd hiánya növelheti a konfliktusok kockázatát, ezért fontos, hogy ezek az államok rendszeresen és nyíltan tárgyaljanak egymással. Az orosz külügyminiszter szavai a nemzetközi kapcsolatok bonyolult helyzetére világítanak rá, amelyben a feleknek felelősségteljesen kell kezelniük a nukleáris fegyverekkel kapcsolatos kérdéseket.

A nukleáris hatalmaknak kommunikálniuk, nem pedig kiabálniuk kell egymással - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az Andrew Napolitano, Larry Johnson és Mario Nawfal amerikai bloggereknek adott interjújában.

Lavrov hangsúlyozta Moszkva készségét, hogy részt vegyen bármilyen tiszteleten alapuló formátumban, amely Donald Trump amerikai elnök javaslatához kapcsolódik, miszerint egy atomfegyverekről szóló találkozóra lenne szükség az Egyesült Államok, Oroszország és Kína között. Emlékeztetett arra, hogy az Egyesült Államok többször is kifejezte szándékát, hogy folytassa a párbeszédet Oroszországgal a stratégiai stabilitás érdekében.

"Az Egyesült Államok és Oroszország olyan államok, amelyek nemzeti érdekei soha nem lesznek azonosak. Nem tudnak teljesen egybeesni, még 50 százalékban sem. De amikor mégis egybeesnek, akkor ilyen helyzetekben nekünk felelős politikusokként mindent meg kell tennünk, hogy ezeket a hasonlóságokat fejlesszük, a gyakorlatba ültessük, hogy a felek javára fejlődjenek, legyen szó gazdasági vagy infrastrukturális projektekről vagy bármi másról" - mondta a miniszter az orosz sajtó által részletesen ismertetett interjúban.

Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy amikor az érdekek nem találkoznak vagy éppen ellentétesek, a felelős államoknak mindent el kell követniük annak érdekében, hogy elkerüljék a helyzet eszkalálódását, különösen katonai összecsapások irányába, amelyek más nemzetek számára súlyos következményekkel járhatnak. Megemlítette, hogy az orosz fél világosan jelezte az amerikaiaknak, hogy ezt a megközelítést tartja szem előtt.

Engedj meg egy példát. A Kínai Népköztársaság évtizedek óta az előbb említett elv alapján formálja az Egyesült Államokkal való kapcsolatait. Időnként kölcsönösen bírálják egymást, ami ellen mi nem emelünk kifogást. A modern diplomáciában egy újfajta nyelvezet válik egyre fontosabbá. Azonban a párbeszéd a két ország között soha nem állt meg – tette hozzá.

Lavrov szerint Európa és Nagy-Britannia azt akarja, hogy az ukrajnai konfliktus folytatódjon, növelni szándékozik a tétet, és készül valamire, hogy Washingtont agresszív fellépésre késztesse Oroszországgal szemben. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy fenyegetést jelentene Oroszország számára a NATO-csapatok ukrán területen való jelenléte bármilyen zászló alatt, bármilyen minőségben, beleértve a békefenntartóit is, ezért semmilyen körülmények között nem fogadja el a NATO-országok jelenlétét ukrán területen.

Kifogásolta, hogy a nyugati országok, miközben azt hangoztatják, hogy Ukrajna nélkül Ukrajnáról semmit sem mondanak, Oroszország kizárásával mindent megtesznek Oroszország ellen.

Kiemelte, hogy az ukrajnai válság kapcsán elengedhetetlen, hogy ne kössünk olyan megállapodást, amely veszélyeztetné az emberek jövőjét. Hangsúlyozta, hogy Moszkva számára alapvető fontosságú megóvni azokat az embereket, akiket "a kijevi kormány" a saját törvényei révén "megfosztottak a múltjuktól".

Lavrov szerint Ukrajna megtarthatta volna 1991-es határait, "de a Krím és a Donyec-medence egy része nélkül", ha tiszteletben tartotta volna a minszki megállapodásokat.

Minden alkalommal, amikor csalnak, veszítenek. Ez a folyamat folytatódik

- hirdette ki.

Európa kapcsán kifejezte véleményét, amely szerint az Európai Unió már nem élvezi a korábbi függetlenségét, gazdasági relevanciáját, és úgy tűnik, hogy ipari potenciáljának csökkenése is folyamatban van.

Mindezt egy ideológiai cél, az Oroszország felett a csatatéren való győzelem elérése érdekében hajlandók feláldozni

- mondta.

Felidézte a német kormányzati nyilatkozatokat, amelyek hangsúlyozzák, hogy Németország nem tervezi a gázszállítások helyreállítását az Északi Áramlat-2 csővezetéken. Az ország vezetése elkötelezett amellett, hogy megszabaduljon az orosz gáztól való függőségétől, ezzel is erősítve energiafüggetlenségét és biztonságát.

Valójában ez képezte a német gazdaság virágzásának fundamentumát. Jelenleg a németek négyszer-ötvenszer magasabb árakat fizetnek a gázért, mint amennyit az Egyesült Államokban a hasonló iparágakban tapasztalhatunk. Ennek következtében a német cégek egyre inkább más országokba települnek át.

- hangsúlyozta a miniszter.

Rámutatott arra, hogy míg az EU korábban a "stratégiai vereség" fogalmát emlegette Oroszország esetében, most már azt hangoztatják, hogy nem fogják elfogadni Ukrajna lemondását.

Az Európai Unió már nem csupán egy békés gazdasági együttműködés. Mostanra egy saját hadsereg létrehozására törekednek. (...) Néhány nyilatkozat mögött az a szándék rejlik, hogy felmérjék a közvélemény és a politikai reakciókat, különösen az óceán másik oldalán.

„Tedd különlegessé a mondandódat!” – jegyezte meg Lavrov.

Moszkva és Peking kapcsolatára kitérve azt hangoztatta, hogy Oroszországnak soha nem voltak ilyen jó és bizalomteljes kapcsolatai Kínával. Leszögezte, hogy Moszkva soha nem fogja megszegni jogi és politikai kötelezettségeit Peking iránt.

Az orosz kapcsolatok problémái és nehézségei nagyrészt a szankcióknak köszönhetőek, mert a vállalatok el akarják kerülni az ilyen büntetéseket.

Néhány ígéretes szibériai logisztikai és infrastrukturális projektet elhalasztottak. De mi nem kapkodunk. A kínaiak pedig főleg nem sietnek. Ők mindig a horizonton túli lehetőségekre összpontosítanak. Ez a mentalitásuk szerves része. Mi pedig tiszteletteljesen fogadjuk ezt a megközelítést.

- nyilatkozott Szergej Lavrov.

Kép: MTI/EPA/Kim Ludbrook

Facebook hozzászólás

A modern geopolitikai tájban, ahol a hatalmi játszmák és a katonai stratégiák kulcsszerepet játszanak, a kapcsolódó témák között kiemelkedő helyet foglal el az atomfegyverek kérdése. Oroszország, mint jelentős nukleáris hatalom, folyamatosan formálja a globális biztonsági környezetet. Szergej Lavrov, az orosz külügyminiszter, diplomáciai tevékenysége révén nemcsak az ország érdekeit védi, hanem a nemzetközi kapcsolatok dinamikáját is alakítja. Az atomfegyverek elterjedése és az ehhez kapcsolódó politikai döntések komoly hatással vannak a világ stabilitására és a nemzetek közötti viszonyokra. Lavrov nyilatkozatai és lépései gyakran reflektálnak Oroszország stratégiájára, amely a hatalom megőrzésére és a globális befolyás növelésére irányul.

Related posts