Székelyudvarhelyen a Magyar Tudomány Ünnepe keretében a HUN-REN SZTAKI kutatója tartott előadást.
A HUN-REN SZTAKI eLearning Osztályának vezetője előadóként képviselte intézményét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet és a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ által szervezett interdiszciplináris konferencián, amely Székelyudvarhelyen zajlott. A rendezvény középpontjában a Kárpát-medencei magyarság aktuális helyzete állt, lehetőséget teremtve a tudományos eszmecserére és a tapasztalatok megosztására.
A konferencia 2024. november 15-16. között zajlott le négy különböző helyszínen: a Székelyudvarhelyi Művelődési Házban, a Református Esperesi Hivatalban, a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központban és a Városi Kórházban. Az eseményen több mint száz elismert előadó és résztvevő vett részt, köztük számos anyaországi és külhoni szakember. A rendezvény fővédnöki tisztét Dr. Sulyok Tamás, Magyarország köztársasági elnöke töltötte be, ami tovább emelte az esemény rangját és jelentőségét.
A Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, Szász Jenő köszöntőjében kiemelte, hogy közel két évszázada, gróf Széchenyi István - a legnagyobb magyar - felajánlotta birtokainak egy éves jövedelmét a Magyar Tudományos Akadémia megalapításához. Azóta minden novemberben megünnepeljük a magyar tudomány vívmányait. Idén, november ötödikén a Magyar Országgyűlés a 2025-ös és 2026-os évet a Magyar Tudományos Akadémia és Könyvtára bicentenáriumának tiszteletére és megünneplésére a Magyar Tudomány Évévé nyilvánította. Intézetünk kiemelt célkitűzése, hogy tudományszervező megbízatásunk révén elősegítsük a határokon átívelő, gyümölcsöző szakmai kapcsolatok kialakulását. Az elmúlt évek során elért sikerek és tapasztalatok megerősítették, hogy e konferencia-sorozat valóban eredményes: számos neves és elismert kutató, szakember osztotta meg tudását és tapasztalatait a résztvevőkkel, mind határon innen, mind pedig túl.
Az egész Kárpát-medencét, sőt a diaszpórát is a homlokterében tartó VI. Interdiszciplináris Konferencia - a felsorolás teljességének igénye nélkül - színvonalas előadásokkal jelentkezett a térségfejlesztés, a diaszpórakutatás, a külhoni vidékgazdaság, a natúrparki és más tájléptékű megoldások témaköreitől az egészségtudomány, a klímaalkalmazkodási és katasztrófahelyzeti kihívások, a magyarság család- és jövőtervein keresztül a térszemlélet, a társadalmi mobilitás, a turizmus, a kultúra identitásmegtartó ereje vagy éppen a könnyűipar tárgyköreivel bezárólag. Mindezt természetesen az oktatás, illetve a stratégiai gondolkodás szemüvegén keresztül vizsgálva, hiszen a kutatás és az oktatás nem ellentétei, hanem éppen kiegészítői egymásnak, a tudomány pedig akkor hasznosul a legjobban, ha - feltáró és magyarázó szerepén túl - a jövő kihívásaira is válasszal szolgál.
Márkus Zsolt László, az eLearning Osztály vezetője, két izgalmas előadással gazdagította a konferenciát. Az első szekcióban, amely a "Klímaalkalmazkodási és katasztrófahelyzeti kihívások a Kárpát-medencében - szakpolitika és gyakorlat 2. rész" címet viselte, a B-prepared Horizon projekt koordinátoraként mutatta be "A B-prepared-projekt termékei" témát. Ezt követően, az "Élet. Gazdaság. Oktatás 1. rész" szekció keretein belül, mint az eLearning Osztály vezetője, a "Többplatformú séták fejlesztése hazai és nemzetközi projektekben" című előadásával ismertette a legújabb fejlesztéseket és innovációkat.
Az előadások lebonyolítása mellett lehetőség nyílt arra, hogy számos hazai és Kárpát-medencei szervezet, valamint intézmény képviselőivel konzultáljunk a B-prepared projekt keretében futó aktuális EU-s projektek szakmai és módszertani együttműködési lehetőségeiről. Emellett áttekintettük az eLearning Osztály által bemutatott okostelefonos fejlesztések és szolgáltatások további hasznosításának lehetőségeit is.