SONLINE - Agrárszektor Konferencia Siófokon: új perspektívák a KAP-ban, a zöld nyomás enyhülése, és a gazdák támogatási rendszerének átalakulása.

Siófokon két napon keresztül a mezőgazdaság legfontosabb kihívásait vitatják meg a szakértők. Az esemény nyitányaként Nagy István agrárminiszter tartotta meg előadását a 2024-es Agrárszektor Konferencián. Ezt követően a nap folyamán több előadás és szakmai kerekasztalbeszélgetés zajlik, amelyek a jövőbeli uniós Közös Agrárpolitikára (KAP) vonatkozó lehetséges irányokat tárgyalják.
Az Agrárszektor Konferencia, a Portfolio Csoport által életre hívott rendezvény, mára Magyarország egyik legfontosabb agrárszakmai eseményévé nőtte ki magát. Az idei program különösen nagy hangsúlyt fektet a mezőgazdasági és élelmiszeripari szektor legérdekesebb és legaktuálisabb problémáira. Kiemelt figyelmet szentelünk a szabályozási keretek alakulásának és az agrárgazdasági szereplőket érintő új kihívásoknak, hogy a résztvevők naprakész információkkal és megoldási javaslatokkal gazdagodhassanak.
Nagy István, az Agrárminisztérium vezetője szerdai nyitóelőadásában részletesen bemutatta a magyar agrárgazdaság uniós szinten elért eredményeit, különös figyelmet fordítva azokra a sikerekre, amelyeket a magyar uniós elnökség idején sikerült elérni. A miniszter hangsúlyozta, hogy a következő években három kulcsfontosságú téma fogja meghatározni a politikai diskurzusokat: a fenntarthatóság, az élelmezésbiztonság és a gazdálkodók támogatása. Kiemelte, hogy Magyarország prioritásként kezeli a zöld célkitűzések és a gazdasági stabilitás közötti egyensúly megteremtését. "A zöld megoldások nem járhatnak a gazdák kárára" – mondta. Továbbá hangsúlyozta, hogy olyan szabályozási keretekre van szükség, amelyek nemcsak a fenntartható fejlődést biztosítják, hanem figyelembe veszik a gazdálkodók versenyképességét is.
A miniszter hangsúlyozta, hogy a fiatal gazdák támogatása kulcsfontosságú az agrárgazdaság jövője szempontjából. Szerinte ez a támogatás nem csupán a jövőt biztosítja, hanem az innovációs lehetőségeket is elősegíti az agráriumban. "A fiatal gazdák támogatása az agrárium fejlődésének motorja" - fogalmazott.
Nagy István hangsúlyozta a mezőgazdasági termelők számára elérhető támogatási lehetőségek bővítésének fontosságát. Részletesen bemutatta azokat a konkrét célokat, amelyek hozzájárulnak az agrárium sikeres alkalmazkodásához a folyamatosan változó uniós szabályozások tükrében.
"A magyar gazdák számára rendelkezésre álló támogatások nem csupán a gazdasági stabilitás megteremtését célozzák, hanem lehetőséget biztosítanak a korszerűsítésre is" - hangsúlyozta.
Az Agrárszektor Konferencia egyik legizgalmasabb eseménye a kerekasztal beszélgetés volt, mely az Európai Unió Közös Agrárpolitikájának jövőbeli irányvonalait tárgyalta. A diskurzus első szakaszában a közelgő Európai Parlamenti választások KAP-ra gyakorolt lehetséges hatásait elemezték. Feldman Zsolt államtitkár hangsúlyozta, hogy a választások kimenetele jelentős változásokat hozhat a mezőgazdasági támogatási rendszer keretein belül. „Várhatóan a zöld irányvonal valamelyest mérséklődik, de világos, hogy a fenntarthatósági célok hosszú távú érvényesülése nem lehet kérdés” – tette hozzá Feldman Zsolt.
Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke hangsúlyozta, hogy a gazdák egyre növekvő elégedetlensége az uniós szabályozásokkal kapcsolatban komoly figyelmeztetés, amelyet Brüsszelnek nem szabad figyelmen kívül hagynia. - A termelők a mindennapjaik során tapasztalják az erőltetett szabályozások következményeit. Az Európai Uniónak fel kell ismernie, hogy a gazdák számára kiszámítható és stabil környezetre van szükségük - nyilatkozta az elnök.
A diskurzus során felmerült a KAP finanszírozásának kérdése is. Harsányi Zsolt, az AXIÁL Kft. ügyvezetője hangsúlyozta, hogy a következő években várhatóan a támogatások átcsoportosítása lesz a jellemző. Az agráriumban tevékenykedők számára létfontosságú, hogy a rendelkezésre álló források ne csökkenjenek, hanem hatékonyabban és célzottabban legyenek felhasználva.
Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke zárásként azt hangsúlyozta, hogy a magyar gazdák közötti párbeszédet kell erősíteni, hogy hatékonyabban képviselhessék érdekeiket az uniós fórumokon.