Az ADHD-val élő egyének élettartama gyakran rövidebb lehet | 24.hu
Az IFLScience által közzétett brit kutatás, amelyben több mint 30 ezer diagnosztizált ADHD-val élő személy vett részt, arra utal, hogy a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarral küzdő egyének várható élettartama jelentősen csökkenhet a betegség nélküli emberekhez képest.
A The British Journal of Psychiatry című szakfolyóiratban publikált tanulmány rávilágított, hogy a diagnosztizált ADHD-val élő férfiaknál a várható élettartam akár 4,5-9 évvel is rövidülhet. A nők esetében a helyzet még súlyosabb, hiszen náluk ez a csökkenés 6,5-11 év között mozoghat.
Az ADHD egy neurológiai eredetű, vagy veleszületett, vagy a fejlődés során kialakult rendellenesség, melynek vezető tünete a figyelemzavar, kísérő tünetei a hiperaktivitás, feledékenység és a gyenge impulzuskontroll. A betegségben szenvedőknek gyakran nehézséget okoz a figyelem, a szervezés és a rutinfeladatok elvégzése, ami rendkívüli módon megnehezítheti az életük szervezését.
nem ez az első eset, amikor az ADHD és a csökkentett várható élettartam közötti aggasztó kapcsolatot vizsgálják. Például egy 2019-es tanulmány megállapította, hogy azok a felnőttek, akiket gyermekkorukban ADHD-val diagnosztizáltak, átlagosan 8,4 évvel kevesebb időt töltenek el az életükből, mint az átlagos népesség. Ezen kívül egy 2022-es kutatás, amely 27 korábbi vizsgálatot elemzett, szintén megerősítette ezt a tendenciát, és további részleteket tárt fel a jelenség mögött.
A vártnál jóval több haláleset történt "természetellenes okokból", mint például balesetek, mérgezések és öngyilkosságok miatt.
Philip Asherson professzor, a londoni King's College pszichiátria professzora szerint a korai halálozás pontos okai nem ismertek, azt azonban tudni, hogy az ADHD-vel diagnosztizáltak felnőttek nagyobb valószínűséggel folytatnak olyan egészségtelen szokásokat, mint a túlevés vagy a dohányzás. Emiatt nagyobb a betegek körében az elhízás, a szív- és érrendszeri megbetegedések és a rákos megbetegedések magasabb aránya is.
A tanulmány arra is rávilágított, hogy az Egyesült Királyságban a mentális egészséggel kapcsolatos egészségügyi rendszerek rendkívül leterheltek, és hiányoznak a felnőttkori ADHD-diagnózist célzó szolgáltatások. Így tehát nem meglepő, hogy az orvosi ellátás hiánya is egy olyan tényező lehet, amely hozzájárul a várható élettartam csökkenéséhez.