Hosszú évek óta zajlik a felújítás, és most, a befejezés küszöbén, váratlanul új kivitelezőt neveztek ki a kisvárdai vár projektjére.
A cég, amelyet leváltottak, úgy véli, hogy a város folyamatosan akadályozta a projekt előrehaladását, és azt gyanítja, hogy egy ismeretségi köréhez tartozó vállalkozásnak kívánták átadni a feladatot.
Több mint kétmilliárd forintnyi uniós pénzből nem sikerült felújítani a kisvárdai várat, de most újra nekifut a város - írja a Szabad Európa.
A Nemzeti Kastélyprogram és a Nemzeti Várprogram keretében zajló felújítás során a kisvárdai vár 2023 végére tervezett átadása több mint 2,2 milliárd forintnyi uniós támogatás ellenére sem valósult meg. A korábbi generálkivitelező, a Korintosz Kft. ügyvezetője a sajtónak elmondta, hogy a városvezetés látszólag nem tette meg a szükséges lépéseket a határidők betartása érdekében. Az önkormányzat közben többször is módosította a műszaki terveket, és a szerződésmódosítást is csak késlekedve terjesztette a hatóságok elé, ami végül a projekt meghiúsulásához vezetett. Ráadásul a területen gyújtogatásra is sor került, ami tovább nehezítette a helyzetet.
A Korintosz Kft. és az önkormányzat közötti szerződést 2024 elején felbontották. A Korintosz ügyvezetője kijelentette, hogy a város 600 millió forinttal adós a cégnek. A cégvezető korábban arra is utalt, hogy Kisvárda prominens képviselői már évekkel ezelőtt javasolták neki, hogy a vár felújítását zárja le, és a projektet más vállalkozásoknak adja át – ezzel együtt a hozzá kapcsolódó jelentős összegeket is.
A hírek szerint a város a szerződés felbontása után a megmaradt 650 millió forintos uniós forrást használná az új közbeszerzési eljárás lebonyolítására. Ez a pénz az, amit a Korintosz állítása szerint nem kaptak meg a munkájukért. A legfrissebb információk alapján a nemrégiben meghirdetett és elnyert nyílt közbeszerzésen összesen két vállalat indult.
A Korintosz Kft. 999 milliós pályázatát érvénytelennek minősítették, mert nem fizettek be ötmillió forintot ajánlati biztosítékként - azért, mert az előző pályázatnál ugyanerre már fizettek 78 millió forintot szintén biztosítékként. A cég ügyvezetője azt mondta, korrektül áraztak be mindent, így jött ki a közel 1 milliárdos ár.
A Kermi-Szolg Kft. 520 milliós ajánlatával vállalta, hogy hat hónapon belül befejezi a vár építését. A Korintosz kizárása után az önkormányzat egyedüli ajánlattevőként a Kermi-Szolg-t hirdette ki győztesként. A cég 2020-ban 2,4 milliárd forint közpénzből építette meg a Kisvárda melletti luxus-teniszakadémiát, emellett 565 millió forintért turisztikai fejlesztéseket végeztek a Rétközi-tavon, legutóbb pedig 1,3 milliárd forintért egy múzeumot alakítottak ki. A lapnak nyilatkozó források közül többen "Mikucza-féle cégnek" hívták a Kermi-Szolgot, utalva arra, hogy a vállalkozás Seszták Miklós ismeretségi köréhez köthető.