Sg.hu - Trump tárgyalt az Nvidia vezetőjével, majd vámokat vezetett be a chipek importjára.
Jensen Huang, az Nvidia vezérigazgatója pénteken először ült tárgyalóasztalhoz Donald Trump amerikai elnökkel a Fehér Ház falai között. E találkozó különös jelentőséggel bír, hiszen Washington és a Szilícium-völgy éppen a DeepSeek mesterséges intelligenciájára adott lehetséges válaszokat mérlegeli. Érdekesség, hogy a megbeszélés előtt már napvilágot láttak hírek a kínai cég mesterséges intelligencia terén elért figyelemre méltó eredményeiről.
Trump és Huang találkozóján eredetileg az MI-politika részletes áttekintésére is sor került volna. Trump hivatalba lépésének első napján azonban visszavonta a Biden-kormány egy, az MI biztonságára fókuszáló végrehajtási rendeletét. A technológiai vezetők többsége Trumpra úgy tekint, mint aki felgyorsítja Amerika fejlődését a gyorsan változó technológiai szektorban. A találkozót még azelőtt hozták nyilvánosságra, hogy a DeepSeek váratlanul megrázta a Szilícium-völgyet azzal, hogy a helyi techcégeknél lényegesen kisebb számítási kapacitással kiemelkedő MI-eredményeket ért el. A hír következtében hétfőn közel 600 milliárd dollárnyi érték eltűnt az Nvidia tőzsdei árfolyamából, amely eddig az MI-chipekre irányuló befektetések egyik legnagyobb gy nyertese volt.
A Fehér Ház és az Nvidia egyaránt titokban tartotta a közelmúltbeli megbeszélés részleteit, és egyelőre nem közölték, hogy születtek-e konkrét megállapodások. Péntek délután, amikor Trump az Ovális Irodában újságírókkal beszélgetett, Huangot "nagyszerű úriembernek" nevezte, és jelezte, hogy az Egyesült Államok végül vámokat fog bevezetni a számítógépes chipek importjára. Az azonban nem világos, hogy ezek a chipvámok részei voltak-e a Huanggal folytatott tárgyalásoknak. A chipekre vonatkozó vámok Trump pénteken bejelentett átfogó kereskedelmi tervének részét képezik, amely új korlátozásokat irányoz elő az Egyesült Államok legnagyobb kereskedelmi partnereitől származó behozatalra. Az Nvidia hivatalos nyilatkozatában hangsúlyozta: "Nagyra értékeltük a lehetőséget, hogy találkozhattunk Trump elnökkel, és megvitathattuk a félvezetők helyzetét, valamint a mesterséges intelligencia politikáját." A közlemény szerint Jensen és az elnök kiemelték az amerikai technológiai és mesterséges intelligencia vezető szerepének megerősítésének fontosságát.
A DeepSeek berobbanása Washingtonban olyan ellenreakciókat váltott ki, miszerint az amerikai kormányzatnak tovább kellene szigorítania a mesterséges intelligenciával kapcsolatos technológiák exportellenőrzését, hogy még nehezebbé tegye Kína számára az ágazatban való előrelépést. Mike Waltz, az Egyesült Államok új nemzetbiztonsági tanácsadója, a képviselőház Kína-bizottságának republikánus elnöke és vezető demokrata képviselője szerint a DeepSeek előretörése aláhúzza az exportellenőrzés "gyakori frissítésének szükségességét". Josh Hawley republikánus szenátor szintén törvényjavaslatot terjesztett elő, amely megtiltaná a mesterséges intelligencia technológiájának Kínába történő exportját.
Az Egyesült Államok hatóságai jelenleg nyomozást folytatnak a DeepSeek chipbeszerzési módszereivel kapcsolatban, különös figyelmet fordítva Szingapúrra, amely az Nvidia bevételeinek több mint 20%-át biztosítja. A szingapúri kormány szombaton határozottan elutasította azokat a állításokat, miszerint a DeepSeek az amerikai exportkorlátozások kijátszása érdekében az Nvidia helyi leányvállalatától vásárolta volna meg a mesterséges intelligenciához szükséges chipeket. "Elvárjuk, hogy az amerikai cégek, beleértve az Nvidiát is, maradéktalanul betartsák az amerikai exportellenőrzéseket és a hazai jogszabályokat" - olvasható a szingapúri kormány hivatalos nyilatkozatában. "Vám- és bűnüldöző hatóságaink folyamatos együttműködést folytatnak amerikai partnereikkel."
Múlt hétfőn, egybeesve a DeepSeek legújabb modelljének bejelentésével, Trump végrehajtási rendeletet írt alá, amelyben arra utasította a külügy- és kereskedelmi tárcákat, hogy vizsgálják felül az amerikai exportellenőrzési keretrendszert, különös figyelmet fordítva a stratégiai riválisokkal kapcsolatos fejleményekre. Az Nvidia, a szilícium-völgyi chipgyártó, régóta ellenzi az amerikai exportellenőrzések kiterjesztését, amely megnehezíti a legfejlettebb mesterséges intelligencia-processzorok Kínába történő értékesítését. A vállalat érvelése szerint a kínai cégek amerikai technológiához való hozzáférésének korlátozása valójában Kína innovációját ösztönzi, és elősegíti a helyi félvezetőipar fejlődését.
2022-ben a Biden-kormányzat döntése értelmében korlátozták az Nvidia legfejlettebb mesterséges intelligencia chipjének, a H100-nak, a Kínába történő értékesítését. Ennek következtében az Nvidia piacra dobott egy a kínai igényekhez igazított, lecsupaszított verziót, a H800-at, amely éppen hogy megfelelt az exportkorlátozások küszöbének. 2023-ban a H800 is korlátozások alá esett, így az Nvidia tavaly bemutatta a H20-at. Az Nvidia legújabb pénzügyi jelentése alapján a kínai címzettel rendelkező vásárlók - beleértve Hongkongot is - összesen 11,6 milliárd dolláros bevételt generáltak az októberrel záruló háromnegyedévben. Kína jelentős szerepet játszott abban, hogy az Nvidia egészen a legutóbbi tőzsdei zűrzavarig az Egyesült Államok legértékesebb vállalatának számított. Huang, aki több mint három évtizede vezeti a céget, a tajvani születésű üzletember, aki azóta Amerika egyik leggazdagabb személyévé vált, és jelenleg ő a Szilícium-völgy egyik legrégebbi vezérigazgatója.
A DeepSeek azt állítja, hogy az áttörést jelentő mesterséges intelligencia modelljét az amerikai riválisok - amelyek több százezer chipből álló klasztereket állítanak össze, például az OpenAI vagy Elon Musk xAI nevű cége - számítási erőforrásainak töredékével hozta létre. A DeepSeek egy kutatási dokumentumban közölte, hogy a V3-as modelljének végső betanítása 5,6 millió dollárba került, alig több mint 2000 Nvidia chip felhasználásával, bár ez a szám nem tartalmazza a korábbi fejlesztési költségeket. A SemiAnalysis tanácsadó cég elemzőinek becslése szerint a DeepSeek és testvérvállalata, a High-Flyer fedezeti alap mintegy 60 000 Nvidia grafikus feldolgozó egységhez fér hozzá, és eddig több mint 500 millió dollárt költöttek chipekre.