Sg.hu - A Chrome értékesítése és az Android leválasztása jelenthetné a Google piaci dominanciájának megszüntetését.
Az amerikai Igazságügyi Minisztérium (DOJ) megállapította, hogy a Google Chrome böngésző, amelyet az internetfelhasználók 61 százaléka kedvel, jelentős mértékben hozzájárul a technológiai óriás keresőpiaci dominanciájának fenntartásához.
A trösztellenes ügyek legmagasabb rangú hatóságai azt tervezik, hogy a bírósághoz fordulnak, és kérik a Google kötelezését a Chrome böngésző értékesítésére. A Google kizárólagos alapértelmezett megállapodásainak betiltásán túl, a cég dominanciájának csökkentése a böngészőpiacon elengedhetetlen ahhoz, hogy a versenyfeltételek igazságosabbá váljanak a riválisok számára. A DOJ emellett számos egyéb jogorvoslatot is igényel, például az adatlicencekre vonatkozó követelmények bevezetését, valamint a hirdetők számára a hirdetések megjelenésének átláthatóságának növelését. Továbbá, követeléseik között szerepelnek intézkedések a mesterséges intelligenciával és az Android operációs rendszerrel kapcsolatban is. Ezek a lépések célja, hogy megakadályozzák a Google felhasználói adatainak felhalmozását a keresési eredmények és az AI-alapú termékek számára, valamint lehetőséget adjanak a felhasználóknak arra, hogy kizárják tartalmaikat az AI-képzésekből.
Figyelemre méltó, hogy a DOJ nem fogja a Google-t az Android eladására kényszeríteni, amit "súlyosabb lehetőségnek" tartottak. Ehelyett a minisztérium azt szeretné, ha a Google "függetlenítené az Android okostelefon operációs rendszerét más termékeitől, beleértve a keresést és a Google Play mobil alkalmazásboltot, amelyeket most csomagban értékesítenek". A Google továbbra is azt tervezi, hogy fellebbez a döntés ellen, remélve, hogy elkerülheti az alaptevékenységét érintő masszív változásokat. A keresőcég szabályozási ügyekért felelős alelnöke, Lee-Anne Mulholland elmondta, hogy a DOJ "továbbra is radikális lépéseket követel, amely messze túlmutat az ügy jogi kérdésein". Figyelmeztetett, hogy "a kormányzat, amely ilyen módon teszi a mérlegre egy hüvelykujját, éppen akkor ártana a fogyasztóknak, a fejlesztőknek és az amerikai technológiai vezető szerepnek, amikor arra a legnagyobb szükség van".
Elképzelhető, hogy a DOJ a Chrome leválasztását előíró végzést fog kérni, de valójában soha nem fogja ezt a jogorvoslatot alkalmazni. A hivatal ezt a "lehetőséget" csak akkor tarthatja fenn, ha más, nem strukturális jogorvoslati lehetőségek kudarcot vallanak. Ez a stratégia segíthet a DOJ-nek a fellebbezés sikerében, attól függően, hogy a bíróság hogyan ítéli meg a javasolt szétválasztást. Egy nyilatkozatában Adam Kovacevich, a Google-t és más nagy technológiai vállalatokat képviselő Chamber of Progress nevű kereskedelmi csoport alapítója és vezérigazgatója megjegyezte, hogy a DOJ a fellebbezés elvesztését kockáztathatja, ha a bíróság úgy ítéli meg, hogy az ajánlott jogorvoslati lehetőségek túl "széles körűek". Kovacevich szerint ez történt a 2001-es Microsoft-ügyben is, amelyben a DOJ trösztellenes főnöke, Jonathan Kanter az "egója miatt" túlzott jogorvoslatokat követelt.
A DOJ által javasolt jogorvoslatok még változhatnak, mivel az egyes szövetségi államok még mindig saját javaslatokat fontolgatnak. Az is elképzelhető, hogy Donald Trump beiktatása után beleszól majd a DOJ által javasolt jogorvoslati intézkedésekbe; egy kampánykörútján azt mondta, hogy a Google szétválasztása nem lenne kívánatos, mivel az "tönkretehet" egy olyan vállalatot, amelyet az USA nagyra értékel. A jogorvoslatokról szóló kéthetes meghallgatásra csak áprilisban kerül sor, de a DOJ és az államok még a héten megteszik hivatalos javaslataikat.
Damian Rollison, a SOCI mesterséges intelligenciaplatform piaci meglátásokért felelős igazgatója, úgy véli, hogy a következő kormányzat várhatóan jelentős változásokat hoz a DOJ jelenlegi terveiben, beleértve az ügyészségi stratégiákat is. "Ha Trump üzleti orientált szemlélete nem gátolja meg a Chrome leválását, akkor a DOJ győzelme komoly csapást jelentene a Google 26 éves piaci dominanciájára" - fogalmazott Rollison. A szakértő kiemelte, hogy a Google legnagyobb versenytársai, mint például a Safari, Firefox, Brave, DuckDuckGo és Edge böngészők fejlesztői "valószínűleg jelentős előnyhöz jutnának egy olyan piacon, ahol a Chrome már nem a Google része."
Cory Doctorow író és technológiai újságíró az X-en (korábban Twitter) arra figyelmeztetett, hogy a felhasználók nem biztos, hogy profitálnak a DOJ átfogó jogorvoslati intézkedéseiből - különösen bírálva a szövetségiek azon tervét, hogy a Google-t a kattintási és lekérdezési adatok licencelésére kötelezzék. Doctorow azt javasolta, hogy ahelyett, hogy "a trösztellenes eszközöket a megfigyelés demokratizálására használnák, hogy mindenki olyan hatékonyan kémkedhessen, mint a Google", inkább törölni kellene a Google kivételesen nagy adatállományát - amely sok rivális szerint leküzdhetetlen akadálya a keresőversenynek. "A Google kattintási és lekérdezési adatainak szabadjára engedése egy adatvédelmi Csernobil lenne" - véli Doctorow. "A titkok, amelyeket a keresőmotoroknak suttogunk, ezerszeresen képesek elpusztítani bennünket." A keresőmonopóliummal kapcsolatos perben 2025 augusztusában várható végleges ítélet.