Roosevelt elnök jóságos hozzáállása volt az, ami lehetővé tette a teddy maci megalkotását.


Oroszlánok és ellenséges harcosok sem tudták megállítani Kittenberger Kálmánt, akinek bátorsága és elszántsága mindent legyőzött az útján.

Theodore Roosevelt, az Egyesült Államok egykori elnöke, híres volt arról, hogy mélyen vonzódott a természethez, miközben szenvedélyes vadászként is ismerték. Az ő életében a természetvédelem és a vadászat szorosan összefonódott, hiszen nemcsak a vadászat izgalma, hanem a természeti környezet megóvása is fontos szerepet játszott.

Andrew H. Logino, Mississipi állam kormányzója is tudta ezt, és 1902 novemberében vadászatra hívta az elnököt.

A vadászat során azonban egy rendkívül kellemetlen eseményre került sor: a Mississippi állam vadonjaiban cserkésző vadászok közül csak Rooseveltnek nem sikerült puskavégre kapnia egyetlen állatot sem. A szervezők a fejükhöz kaptak és eget-földet megmozgattak, hogy az elnököt egy trófeához juttassák.

Végül egy fekete medvét sikerült elfogniuk, és az állatot egy fához rögzítették, hogy Roosevelt számára egyszerű legyen elejtenie.

Az elnöknek viszont megesett a szíve a medvén és nem lőtte le a macit. Emberséges viselkedésének híre hamar szárnyra kelt, bejárta a sajtót és megérintette az embereket.

Alig három hónappal az ominózus eset után, 1903. február 15-én, a New York-i Morris Michtom két plüss játékmackót helyezett el brooklyni édességboltja kirakatában.

A játékmackó készítésének inspirációját egy Clifford Berryman által megálmodott, a Washington Postban megjelent szellemes karikatúra adta, melyen a jóságos Roosevelt mellett egy láncra vert mackó tűnik fel, keltve az együttérzés és a játékos szellem érzését.

Michtom, aki feleségével egyetemben plüss játékállatok készítésével egészítette ki jövedelmét, megérezte a medvékben rejlő üzleti lehetőséget, de nem siette el a dolgokat.

A II. világháború idején sokan plüssmackókat használtak kabalaként, hogy reményt és vigaszt nyújtsanak a nehéz időkben. Ezek a kedves játékok sokak számára a biztonság és a szeretet szimbólumává váltak.

Mielőtt felesége közreműködésével megalkotta volna az első macipárost, közvetlenül Roosevelt elnöktől kért engedélyt, hogy termékeit "Teddy Bear"-nek, azaz Teddy-mackónak nevezhesse el.

Az elnök igent mondott, a plüss állatcsodák pedig gyorsan meghódították az emberek szívét: az USA-ban és Nyugat-Európában valóságos játékmackó-őrület söpört végig.

A plüssmackók iránti kereslet olyan robbanásszerűen megnőtt az első példányok megjelenése után, hogy 1907-ben Morris és Rose Michtom megalapíthatták saját játékgyárukat "Ideal Novelty and Toy Company" néven. Ez a lépés új fejezetet nyitott a játékgyártás történetében.

Még Theodore Roosevelt is kihasználta a játékmackók varázsát. Az elnöki újraválasztási kampányában, mintha csak egy titkos intuíció vezette volna, egy játékmackót választott kabalafigurának. Ez a lépés végül igencsak eredményesnek bizonyult, hiszen Rooseveltet a kampány zárása után másodszor is elnökké választották.

Related posts