Nagy felfordulás várható: elhunyt az orosz fogságban lévő ausztrál állampolgár.
Az ausztrál külügyminisztérium szerdán hivatalos meghívót küldött Oroszország canberrai nagykövetének, miután értesülések érkeztek arról, hogy Oscar Jenkins, egy 32 éves férfi, aki Melbourne-ből származik és az ukrán katonai erők mellett harcolt, orosz hadifogságban életét vesztette.
Anthony Albanese, Ausztrália miniszterelnöke megerősítette az eseményeket, és hangsúlyozta, hogy Canberra sürgős tájékoztatást igényelt Moszkvától Jenkins helyzetéről.
Albanese hangsúlyozta, hogy az ausztrál kormány komoly lépéseket fog tenni, ha bármely ausztrál férfi bántalmazás vagy más károsodás áldozatává válik. Penny Wong, Ausztrália külügyminisztere az ABC rádióban kifejtette, hogy Canberra már hosszú ideje "nehezen kezelhető viszonyban" van Moszkvával, és hogy a kormány jelenleg is alaposan elemzi a rendelkezésre álló adatokat, mielőtt meghozná a szükséges válaszlépéseket.
Oscar Jenkins, a Melbourne-i pedagógus, tavaly került orosz hadifogságba, amikor 2024 végén orosz katonák elfogták. A pontos időpontja nem világos, de egy sokkoló videón látható, amint összekötözött kezével faggatják azzal a kérdéssel, hogy zsoldosként harcolt-e az ukránok oldalán. A felvételen az orosz katonák arcul ütik, amire Jenkins határozottan reagál, kijelentve, hogy nem kapott pénzt a tevékenységéért, csupán az volt a szándéka, hogy segítsen Ukrajnának az orosz agresszió ellen vívott harcában.
Az ausztrál kormány december végén lépett kapcsolatba az orosz hatóságokkal, hogy tisztázza a helyzetet. Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője december 25-én bejelentette, hogy megkezdődött az ausztrál állampolgár ügyének vizsgálata. Zaharova azt állította, hogy Jenkins zsoldosként teljesített szolgálatot az ukrán erők oldalán, ennek fényében az orosz hatóságok a zsoldosokra vonatkozó jogszabályok szerint léptek fel vele szemben.
Ausztrália a háború alatt jelentős támogató szerepet játszott Ukrajna mellett, holott nem tagja a NATO-nak. Az ország humanitárius segítséggel, lőszerekkel és hadfelszerelésekkel járult hozzá Kijev védelméhez. Emellett Canberra döntést hozott az Oroszországba irányuló timföld- és bauxitexport leállításáról, valamint széleskörű szankciókat alkalmazott körülbelül ezer orosz magánszemély és vállalat ellen.