Az ókori uralkodók fényűző jáderuhákban kaptak örök nyugalmat | National Geographic


A Han-dinasztia idejéből származó ruházatok különleges szerepet játszottak: nem csupán a földi életben szolgáltak, hanem az elhunytak védelmét is ellátták a túlvilágon.

Az ókori Kína gazdag kulturális öröksége számtalan lenyűgöző régészeti lelettel büszkélkedhet, de vannak olyan különleges tárgyak, amelyek kiemelkednek a többi közül. Különösen figyelemre méltóak a jáde temetkezési ruhák, amelyek a Han-dinasztia időszakában (i. e. 206-tól i. sz. 220-ig) bukkantak fel - olvasható a Live Science cikkében.

Minden egyes temetési öltözet több ezer egyedi formájú jáde darabból készült, amelyeket a mesterek aranyszállal varrtak össze. A gyönyörűen megmunkált, páncélszerű ruhák célja az volt, hogy megvédjék az elhunyt testét és lelkét a túlvilágon, lehetővé téve a halhatatlanságot.

A hasonló öltözetek már korábban ismertek voltak különböző forrásokból, azonban az első régészeti bizonyítékok csak 1968-ban bukkantak fel egy Hopej tartományban végzett ásatás során. Ekkor fedezték fel Liu Seng herceg és felesége halotti öltözetét. Seng ruhája 2498 különböző jádéból készült, és a kutatások szerint a készítése körülbelül 10 évet vett igénybe.

Később felfedeztek egy különleges szabálygyűjteményt, amely aprólékosan bemutatja az efféle ruhák elkészítésének menetét. A dokumentumból világossá válik, hogy a császárok halotti öltözeténél kizárólag aranyfonalat alkalmaztak, míg az alacsonyabb rangú elit tagjainak meg kellett elégedniük a selyemfonalakkal.

A bonyolult temetkezési gyakorlatot az 500-as években leállították, mivel az értékes tárgyak egyre gyakrabban váltak a fosztogatók áldozatául.

Related posts