Pénteken végre elrajtol Kazai István számára is az Ultrabalaton!

Ahogy minden pénteken, holnap reggel is különböző emberek indulnak neki a napnak: sokan már hét órakor a munkahelyük felé sietnek, míg mások gyermekeiket készítik fel az iskolai napra. Vannak, akik némileg megkönnyebbülten várják a hét utolsó munkanapját, készen állva a kihívásokra vagy éppen a hétköznapi nehézségekre. Közöttük találjuk Kazai Istvánt, a kecskeméti ultrafutót, aki nem csupán a hétköznapi teendőkkel foglalkozik. Ő és három sorstársa holnap reggel, pontosan hét órakor rajtolnak el Balatonfüreden az Ultrabalaton 2025 versenyén, hogy körbefussák a festői Balatont. Kazai Istvánt kérdeztük az idei versenyről, hogy megtudjuk, milyen érzésekkel készül a megmérettetésre.
Tavaly szeptemberben valóra vált egy nagy álmod, amikor teljesítetted a Sparthatlont. Azóta sem álltál meg a futásban, és most már az Ultrabalaton 2025 rajtja felé tartasz. Kíváncsi vagyok, Kazai István a Sparthatlon óta hány versenyt futott le?
Azóta igazából csak egy hatórás versenyen indultam Kecskeméten, amelyet a Iustitia Egyesület szervezett, és meglepően jól szerepeltem, hiszen megnyertem. Ezt követően az Ultrabalatonra készültem volna, de a felkészülésemet jelentősen megnehezítette, hogy kétszer is súlyos betegségben szenvedtem. A második betegség alatt már azon kezdtem gondolkodni, hogy talán jobb lenne, ha elengedném a 2025-ös évet futás szempontjából. De végül a családom bátorítására úgy döntöttem, hogy mégis megpróbálom felkészíteni magam az Ultrabalatonra. A felkészülésem részeként részt vettem az Omszki százason, de sajnos akkor már a harmadik betegségem is elkezdett jelentkezni, így 64 kilométer után kénytelen voltam kiszállni.
Három a magyar igazság, és az idei Ultrabalaton számomra már a harmadik alkalom, hogy részt veszek ezen a különleges eseményen.
- Az, hogy nem az első alkalommal teszed meg ezt a távot, előnyt jelent, mivel van már tapasztalat a birtokodban? Vagy akár hátrányt is jelenthet? Olyan értelemben, hogy tudod, hogy hol tud pokoli nehéz lenni a verseny, hol várhatóak a holtpontok?
Mindenképpen előnyhöz juttatja a versenyzőt a korábbi tapasztalat. A versenyzés során az agy jelentős szerepet játszik; a test a tudat alatt elhiszi, hogy képes teljesíteni a távot, hiszen az agy már bizonyította, hogy a test képes volt erre – kétszer is. Az egyetlen hátrány, ha valaki már nem először áll rajthoz egy adott versenyen, az lehet, hogy elveszíti a tiszteletet a táv iránt. Ezt úgy értem, ha valaki azt gondolja, hogy ez csupán egy egyszerű feladat, mert már kétszer lefutotta, akkor könnyen meglepetés érheti. Ráadásul egy 211 kilométeres táv nem éppen triviális; bármilyen nagy verseny tapasztalata sem csökkentheti ennek a távnak a komolyságát. Az ilyen hosszú táv mindig kihívást jelent, és senki sem szabad, hogy alábecsülje.