Oroszország elveti a Nyugat által javasolt harmincnapos tűzszüneti megállapodást | Demokrata


"Határozottan kifejezzük támogatásunkat Donald Trump amerikai elnök felhívása mellett, amely a békemegállapodás létrejöttére irányul. Felszólítjuk Oroszországot, hogy ne akadályozza a tartós béke megteremtésére tett erőfeszítéseket" - áll a nyilatkozatban, amelyet Emmanuel Macron francia elnök, Friedrich Merz német kancellár, Keir Starmer brit politikus, valamint Donald Tusk lengyel miniszterelnök írt alá, és amelyet az Ukrajinszka Pravda hírportál is közölt.

A négy európai vezető, együttműködve az Egyesült Államokkal, arra kérte Oroszországot, hogy fogadja el egy átfogó és feltétel nélküli, 30 napos tűzszünetet. Ezzel a lépéssel lehetőséget szeretnének teremteni az igazságos és tartós béke érdekében folytatott tárgyalások számára. Emellett hangsúlyozták elkötelezettségüket a gyors béketárgyalások előmozdítására, a tűzszünet technikai részleteinek átbeszélésére, valamint a végső békemegállapodás előkészítésére.

A nyilatkozatban kiemelték, hogy a négy ország elkötelezett Ukrajna támogatása mellett. "Amíg Oroszország nem hajlandó elfogadni a tartós tűzszünetet, mi folyamatosan növelni fogjuk a nyomást az orosz katonai gépezetre" - olvasható a dokumentumban.

A négy vezető és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök együtt telefonon beszélt az amerikai elnökkel - közölte Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter. "Ukrajna és minden szövetségese kész a teljes és feltétel nélküli tűzszünetre a szárazföldön, a levegőben és a tengeren legalább 30 napig, akár már hétfőtől kezdve" - hangsúlyozta a miniszter. Szavai szerint ha Oroszország beleegyezik a fegyvernyugvásba, és biztosított lesz annak hatékony ellenőrzése, akkor a tartós tűzszünet és a bizalom erősítésére tett intézkedések utat nyithatnak a béketárgyalások előtt.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke határozottan kiállt a feltétel nélküli, 30 napos ukrajnai tűzszünet mellett, amelyről egy közösségi média bejegyzésében is kifejtette véleményét. Ugyanakkor figyelmeztetett, hogy amennyiben Oroszország megszegi a tűzszünetet, az Európai Unió súlyosabb szankciókat fog bevezetni a Kreml ellen. A német kancellár és a francia elnök is hangsúlyozták, hogy komoly következményekkel kell számolnia Moszkvának, ha elutasítja a javaslatot, amelyet Kijev már támogatott.

Mindazonáltal Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szombaton az orosz állami televízióban kijelentette, hogy Moszkvát nem lehet megfélemlíteni, és már hozzászokott a büntetőintézkedésekhez. "Már azon gondolkodunk, mit fogunk tenni ezeknek a szankcióknak a bevezetése után, hogyan minimalizáljuk ezek hatását" - mondta Peszkov, hozzátéve, hogy szerinte hiábavaló próbálkozás szankciókkal megfélemlíteni Oroszországot. Az európai vezetők nyilatkozatának megjelenése előtt az ABC News-nak adott nyilatkozatában Peszkov közölte, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök mindaddig elutasítja a 30 napos tűzszünet lehetőségét, amíg a Nyugat nem állítja le a fegyverszállításokat Ukrajnának.

Related posts