Ukrajna olyan támogatásban részesülhet, amelyre eddig csak álmodni mertek, de ehhez másoknak is lesz még néhány mondanivalója.


Az ukrajnai konfliktus új irányt vehet a szíriai események következményeként, hiszen a lázadók birtokába jutott modern és régebbi haditechnika jelentős támogatást nyújthat Kijevnek. A következő hetekben várhatóan intenzív egyeztetések zajlanak majd az arzenál jövőjéről, amelyben szinte minden, a közel-keleti béke helyreállításán dolgozó fél érdekelt – nyilatkozta Patricia Marins, háborús elemző, egy X-platformon közzétett bejegyzésében.

A szíriai polgárháború alatt a lázadók kezébe került egy jelentős mennyiségű haditechnikai eszköz, amely a modern és a régebbi típusok egyaránt magában foglalja. Az Aszad-rezsim által hátrahagyott fegyverarzenálban találhatóak korszerű harckocsik, gyalogsági harcjárművek, tüzérségi rendszerek és légvédelmi berendezések, amelyek mind hozzájárultak a konfliktus dinamikájának megváltoztatásához.

Patricia megfigyelései szerint a szíriai harckocsiállomány rendkívül változatos, hiszen legalább 250 különböző T-72-es típusú jármű található közöttük. Különösen említést érdemelnek a modernebb verziók, mint a T-72M1 Adra és a T-72B3. A palettán régebbi modellek is fellelhetők, például a T-62-es és T-55-ös páncélosok, amelyek szintén jelentős szerepet játszanak az arzenálban. Sőt, állítólag legalább két tucatnyi T-90-es harckocsit is birtokba vehettek a lázadók, ezzel Oroszország legújabb technikai vívmányai is a konfliktus színterére kerültek.

A gyalogsági harcjárművek száma meghaladja a 600-at (BMP-1 és 2).

Zsákmányoltak önjáró tüzérségi rendszereket, beleértve a 2Sz1 Gvozgyikát és a 2Sz3 Akáciát, továbbá rakétasorozatvetőket is, mint a BM-21 Grad, BM-27 Uragan és BM-30 Szmercs.

A modern légvédelmi rakétarendszerek, mint például a Buk, a Pancír-Sz1 és az Sz-125-ös rendszerek, kiemelkedő fontosságúak lehetnek a katonai stratégiában. Ezek a rendszerek komoly kockázatot jelentenek a civil légi közlekedés számára, különösen Izrael esetében, ahol a légiforgalom biztonsága kiemelt prioritást élvez. A fejlett technológia és a precíziós irányítás lehetővé teszi, hogy ezek a rendszerek hatékonyan célozzanak meg különböző légijárműveket, ami aggasztó helyzeteket teremthet a légtér védelme szempontjából.

Emellett az új szír kormány hozzáférhetett körülbelül 30 darab MiG-29-es vadászbombázóhoz, továbbá közel két tucat Szu-23MK2-es repülőgéphez, valamint Mi-24, Mi-8 és Mi-17 típusú katonai helikopterekhez is.

A szíriai arzenál lenyűgöző nagysága tökéletesen szemlélteti, hogy a nyugati szövetségesek által Ukrajnának szánt fegyverek mennyiségével összevetve is kiemelkedő.

adományozott harckocsik, tüzérségi eszközök és repülőgépek több mint 50%-át teszi ki.

Ukrajna számára ez a szovjet haditechnika nemcsak hogy ismerős, hanem hatékonyan is kihasználható lenne a jelenlegi helyzetben.

Lengyelország, Bulgária és Csehország mind rendelkezik olyan kapacitásokkal, amely segítségével képesek lennének ezt a haditechnikát modernizálni, helyreállítani és Ukrajnába küldeni, akár hónapokon belül.

Bár Ukrajna hivatalosan szoros kapcsolatot ápol a lázadókkal, a valóságban ezek a lázadók túlnyomórészt az ISIS és al-Kaida milíciáiból származnak. Ez azt jelenti, hogy fő ellenségük továbbra is Izrael lehet, akivel szemben fegyverekre van szükségük. Ráadásul a milíciák között is gyakoriak a harcok, ami azt jelenti, hogy a rendelkezésükre álló fegyvereket akár egy belső konfliktus során is felhasználhatják.

Ezt figyelembe véve valószínű, hogy a lázadók nem fognak megválni a teljes arzenáljuktól, hanem csak egy részét adják el.

A Nyugat számára kulcsfontosságú, hogy ezeket a fegyvereket minél nagyobb mértékben juttassa el Ukrajnába, hiszen ezzel nemcsak Ukrajna védelmét erősíti, hanem hozzájárul a Közel-Kelet stabilitásának fenntartásához is. Ez a lépés elengedhetetlen a régió biztonságának megőrzéséhez és Ukrajna számára a szükséges támogatás biztosításához.

Related posts