2021-ben merénylői szándékokkal rendelkező öngyilkosok célkeresztjébe került Ferenc pápa, aki a világ egyik legmeghatározóbb vallási vezetője.


A közelgő önéletrajza alapján kiderült, hogy öngyilkos merénylők támadási tervet szőtt Ferenc pápa 2021-es iraki látogatása alatt. Szerencsére a titkosszolgálatok ébersége révén az elhárító intézkedések időben megakadályozták a fenyegetést.

A Corriere della Sera által közölt részletek alapján a 2021 márciusi pápa látogatása rendkívüli jelentőséggel bírt, mivel Ferenc pápa első ízben tette tiszteletét a közel-keleti régióban. Az út előtt sokan próbálták lebeszélni őt, hiszen a Covid-járvány miatti korlátozások még mindig érvényben voltak, és Moszul különösen kockázatosnak számított, mivel ez volt az Iszlám Állam fegyvereseinek központja. Minden forrástól érkezett figyelmeztetés a magas biztonsági kockázatokra, sőt, a pápa indulását megelőző estén is véres merényletek zajlottak, amikor tíz rakéta csapódott be egy amerikai és iraki koalíciós erők által használt légi bázis területére. Ezen kívül korábban egy öngyilkos merénylet is történt, tovább fokozva az aggodalmakat.

"De én elhatároztam, hogy végigmegyek rajta. Olyan érzésem volt, hogy ezt mindenképpen meg kell valósítanom."

„Legyen különleges” – mondta a pápa, aki igyekezett elkerülni a csalódást az ottani keresztény közösség számára, akik húsz évvel ezelőtt nem tudták üdvözölni II. János Pált, mivel Szaddám Huszein megakadályozta az egyházfő látogatását. Akkoriban Irakban még körülbelül 1,4 millió keresztény élt, ám mára ez a szám drámaian, mindössze 250 ezerre csökkent. A Szaddám utáni időszak feszültségei, valamint az Iszlám Állam 2014-től kezdődő terrorja miatt sokan kénytelenek voltak elhagyni hazájukat; templomaikat lerombolták, adófizetésre kényszerítették őket, és halálos fenyegetésekkel néztek szembe. A 2021-es látogatás jelentőségéről ebben a cikkben részletesebben is olvashat.

Ferenc pápa rámutatott, hogy Moszul története során számos civilizáció és kultúra találkozási pontja volt. Az arabok, kurdok, örmények, törökök és keresztények harmonikus együttélésben osztoztak e város gazdag örökségén, míg az Iszlám Állam három év leforgása alatt pusztító rombolást végzett, amely mély sebeket ejtett a közösségek életében.

A pápát öngyilkos merénylők fenyegetéséről tájékoztatták Bagdadba érkezésekor. A brit titkosszolgálatok által gyűjtött információk alapján a helyi rendőrség figyelmeztette a vatikáni csendőrséget, hogy egy nő öngyilkos merényletet tervez a pápalátogatás idején, és egy robbanószerekkel megrakott furgon is útnak indult Moszul irányába. Ennek ellenére a vatikáni küldöttség nem mondta le programjait; Bagdadban találkoztak püspökökkel, papokkal és hívekkel, valamint a háromnapos látogatás során hat iraki városban is megfordultak. A pápa védelme érdekében mintegy 10 ezer iraki rendőrt vezényeltek ki, és a Covidra hivatkozva kijárási tilalmat rendeltek el.

Másnap a pápa érdeklődött biztonsági szolgálatánál a két merénylő sorsáról. A Vatikánvárosi Csendőrség parancsnoka röviden tájékoztatta, hogy a fenyegetés már elmúlt, mivel az iraki rendőrség elfogta a támadókat, és végül semmisítették meg őket.

"Ez nagyon megdöbbentett. Ez is a háború egy mérgezett gyümölcse volt"

- írja a Szentatya. Eredetileg azt tervezték, hogy a könyvet Ferenc pápa halála után hozzák nyilvánosságra, de végül úgy döntöttek, hogy a 2025-ös Szentév kezdetével egy időben fogják megjelentetni. Ez az ünnepélyes esemény, amely 25 évente ismétlődik, hivatalosan december 24-én veszi kezdetét.

Related posts