Az áfa-visszatérítés nem nyújt valódi megoldást a legnagyobb szükségben lévő nyugdíjasok számára.

Az 5 százalékos áfakulcs alá tartozó tejből havi 200-300 ezres, a 27 százalékos forgalmi adóval terhelt zöldségből, gyümölcsből pedig 40-60 ezres havi bevásárlás szükséges ahhoz, hogy a kormány által ígért maximális visszatérítést megkapja egy nyugdíjas - számítható ki, miután a tegnap nyilvánosságra kerültek az időseket segítő új támogatás részletei.
Orbán Viktor miniszterelnök a szombati évértékelő beszédében bejelentette, hogy a nyugdíjasok számára a zöldségek, gyümölcsök és tejtermékek áfáját visszatérítik, méghozzá „egy meghatározott havi összeg keretein belül”. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a következő napon részletezte, hogy a nyugdíjasok egy vonalkódos kártyát fognak kapni, amelyet a vásárlás során a pénztáraknál kell majd lehúzni. Ezáltal a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pontos információt szerez arról, hogy a nyugdíjasok mekkora összeget költöttek azokra a termékekre, amelyek után visszatérítésre jogosultak. A visszatérítés a nyugdíjasok bankszámlájára kerül utalásra, míg azok, akik készpénzben kapják ellátásukat, szintén készpénzes formában juthatnak hozzá a visszatérítéshez. A miniszter tájékoztatása szerint a maximális havi visszatérítés mértéke 10-15 ezer forint lehet.
Az elhangzott számok valóban helytállóak lehetnek, de csak abban az esetben, ha a miniszter úgy értelmezi, hogy a nyugdíjasok évente kaphatnak vissza ekkora összeget, nem pedig havonta. Erről beszélt a Népszavának Katona Tamás, a Központi Statisztikai Hivatal volt elnöke és a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa tanácsadója. Hangsúlyozta, hogy a Központi Statisztikai Hivatal háztartásokra vonatkozó adatai alapján a családok átlagosan a teljes fogyasztásuk 1,2%-át költik tejre, míg 2,4%-át zöldségekre és gyümölcsökre. Ez azt jelenti, hogy egy 200 ezer forintos havi költéssel rendelkező háztartás esetében tejre 2400 forintot, zöldségre pedig 4800 forintot költhet. A kormány új javaslata szerint ezek után a tej vásárlásáért 100 forintot, míg a zöldségekért 1000 forintot kaphatnak vissza havonta a nyugdíjasok.
Ám az a csaknem 400 ezer nyugdíjas, akinek a teljes havi ellátása nem éri el a 200 ezer forintot sem, olyan keveset költhet tejre, zöldségre, gyümölcsre, hogy körülbelül 600 forintos visszatérítésre számít.
Katona Tamás kiemelte, hogy az utolsó három évben Magyarországon az árak összesen 39,6%-kal nőttek, míg az élelmiszerek esetében ez a növekedés még drámaibb, 63,1%-ot ért el. Januári statisztikák szerint hazánkban regisztrálták a legmagasabb inflációt az Európai Unió területén.
Farkas András, a nyugdíjszakértő, hangsúlyozta, hogy minden olyan javaslatot üdvözölni kell, amely a nyugdíjasok életkörülményeit javítja, ám a miniszterelnök által bejelentett új módszert jelenleg nehéz értelmezni. Az 5 százalékpontos nyugdíjemelés, amely mentes lenne a plusz adminisztrációtól, a havi 10 ezer forintos áfa-visszatérítésnek felelne meg. Ezzel a kiegészítő nyugdíjemeléssel minden érintett számára kedvező lenne a helyzet. Ugyanakkor kérdések merülnek fel, mivel a vidéki kisnyugdíjasok, valamint a városban élő idősek sem feltétlenül a bevásárlóközpontokban, vagy áruházláncokban vásárolják meg a friss zöldségeket és gyümölcsöket. Sokkal inkább a helyi piacokat vagy az őstermelőket részesítik előnyben, akik az alanyi áfa-mentesség miatt eleve nem alkalmaznak áfát. Jelenleg nem világos, hogy az új intézkedés hogyan segíti őket. Farkas András emlékeztetett arra is, hogy a rendszer bevezetéséhez 2,5 millió kártya legyártása szükséges, és egy komoly informatikai program kiépítése is elkerülhetetlen. A vásárlási adatokat nyilvántartó adatbázis létrehozása az Államkincstárban szintén komoly kihívások elé állítja a hatóságokat. A pénztárgépeket át kell programozni, hogy azok kezelni tudják a kártyákat és továbbítani az adatokat, ami logisztikai szempontból komoly nehézségeket okozhat. Farkas András kiemelte, hogy eddig nem állnak rendelkezésre adatok vagy hatástanulmányok arról, hogy az új rendszer milyen mértékben segíti a különböző életszínvonalon élő nyugdíjasokat.