A januári károkat szenvedett Szenes Hanna-falfestmény helyreállítása nem kerül sorra.


Az alkotók és a finanszírozók közötti közös megállapodás értelmében a meggyalázott festmény jelenlegi állapotában marad, mint egy emlékmű, amely a művészet védelmének fontosságát hirdeti.

Nem állítják helyre az 1944-ben mártírhalált halt költő, Szenes Hanna januárban megrongált budapesti tűzfalfestményét - közölte a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány (MAZSÖK) és a Színes Város Csoport szerdán az MTI-vel.

A II. kerület Frankel Leó út 78. szám alatt található társasház utcára néző tűzfalán látható festményt januárban vörös, vérhez hasonló festékkel megrongálták. MAZSÖK most közölte:

Az alkotók és a finanszírozók közös határozata szerint a megrongált műalkotást nem restaurálják, hanem a "meggyalázott festményt" eredeti állapotában őrzik meg, emlékeztetőként a múltra.

A közleményben Szabó György, a MAZSÖK elnöke osztotta meg véleményét, amelyben hangsúlyozta, hogy a megrongált festmény figyelmeztetést jelent "a józan gondolkodású többségi társadalom számára, hogy a 23 éves korában tragikus körülmények között elhunyt hős költő, Szenes Hanna gyilkosának szellemi örökösei még mindig közöttünk élnek". Flór Péter, a Színes Város Csoport főtitkára szintén megszólalt a közleményben, kiemelve, hogy Thamó Emese tervezővel és a MAZSÖK vezetésével közösen határoztak arról, hogy a festményt megrongált állapotában hagyják meg, még ha valószínűleg nem is ez volt a károkozó szándéka.

A 444.hu cikke szerint Szenes Hanna, aki 1921-ben született, a második világháború alatt a brit fennhatóság alatt álló Palesztinában az angol hadsereg által kiképzett tizenhét magyar származású zsidó egyikeként tevékenykedett. Az ő feladatuk az volt, hogy ejtőernyővel leugorjanak Jugoszláviában, és megpróbálják megakadályozni a magyar zsidók deportálását, amely már közvetlenül fenyegette őket. Szenes Hanna azonban nem tudta beteljesíteni küldetését, mivel egy csendőrjárat elfogta őt a határon, és a Margit körúti fogházban embertelenül bántalmazták. A nyilas hatalomátvétel után tragikus sorsra jutott, hiszen a fogház udvarán agyonlőtték. Az izraeli társadalom számára Hanna nem csupán egy hősies alak, hanem nemzeti ikonná vált, akinek emlékét mély tisztelet övezi.

Related posts