Egy lenyűgöző csillagászati esemény történt: egy csillag fényes villanása 12 ezer fényév távolságból ragyogta be az eget. Ám a tudósok tévesen értelmezték a jelenséget, ami újabb kérdéseket vetett fel az univerzumban zajló titokzatos folyamatokkal kapcsol

A James Webb űrteleszkóp lenyűgöző képességeivel sikerült megfigyelni a ZTF SLRN-2020 nevű csillagot, amely a várakozásokkal ellentétben nem úgy pusztította el a körülötte keringő bolygót, ahogyan azt korábban gondolták.
A James Webb űrteleszkóp segített kideríteni, hogy egy, a Földtől nagyjából 12 ezer fényév távolságra történt bolygópusztulás nem egészen úgy zajlott, ahogy azt eddig gondolták a tudósok. A ZTF SLRN-2020 nevű csillaggal kapcsolatban korábban egy hirtelen felvillanást detektáltak a kutatók, amiből arra következtettek, hogy valószínűleg vörös óriáscsillaggá duzzadt. Az amerikai NOIRLab csillagászai szerint azonban egy másik esemény miatt került sor a felvillanásra - írja a Gizmodo.
A The Astrophysical Journal című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a csillag Jupiter méretű bolygója túl közel keringett a csillaghoz - kisebb volt köztük a távolság, mint a Nap és a Merkúr között. Emiatt az égitest halálra volt ítélve, pályája ugyanis egyre közelített a csillaghoz. Évmilliók alatt a bolygó lassan belemerült a csillag légkörébe, majd az anyaga lényegében elkenődött a csillag körül.
Ryan Lau, a kutatás vezető szerzője hangsúlyozza, hogy a megfigyelések rendkívül fontos információkat nyújtanak a bolygók, köztük a Föld jövőjével kapcsolatban. A kutatók szerint az a fénylő jelenség, amelyet észleltek, a bolygó végső pusztulásának pillanata lehetett, amikor a csillag elnyelte azt.
A jövőbeli távcsövek révén a tudósok úgy vélik, hogy jelentős előrelépéseket tehetünk a bolygók megsemmisülésének rejtélyeinek feltárásában. E fejlett eszközök lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebben beleláthassunk az univerzumba, és jobban megérthessük a csillagok és bolygók életciklusát.