Munkáshitelből önerő? Az MNB új, innovatív megoldást engedélyezett!


Március 4-én lesz a Portfolio Biztosítás 2025 konferenciája, amelyen a biztosítási és közvetítői piac színe-java értékeli a piaci és szabályozási aktualitásokat, érdemes eljönni.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legújabb lépése keretében frissítette a lakáscélú jelzáloghitelekhez kapcsolódó önerőre vonatkozó vezetői körlevelét. Az új iránymutatások pontosítják, hogy milyen arányban vehető figyelembe önerőként a munkáshitel a lakáscélú jelzáloghitelek esetében.

Milyen körülmények között indokolt a kérdés alaposabb áttekintése?

Ezekben az esetekben a munkáshitel nem szolgálhat teljes mértékben önerőként a lakáshitel mellett.

Az MNB elvárása ebben az esetben az, hogy a jelzáloghitel hitelfedezeti rátájának megállapításakor a munkáshitel 25%-át be kell számítani a jelzálogkölcsön teljes összegéhez.

Vagyis a munkáshitel 75%-a önerőnek minősülhet, míg 25%-a ingatlant terhelő kölcsönnek tekintendő. (Ez a szabály egyébként megegyezik a Babaváró hitelnél már megismert előírásokkal.)

Mit jelent egy 50 millió forintos lakás megvásárlása? A Bankmonitor szakértői szerint a bankok általában a vételár 70%-áig kínálnak lakáscélú jelzáloghitelt. Ez azt jelenti, hogy egy ilyen értékű ingatlan esetén 35 millió forint lakáshitelt kaphatsz, amihez 15 millió forint önerőt kell biztosítanod.

Ha munkáshitelt igényelsz, a teljes 4 millió forintot a vételárra használhatod fel. Ebből 1 millió forint jelzáloghitel bírálata során ingatlanra terhelő kölcsönként kerülne figyelembe vételre. Ez azt jelenti, hogy összesen legfeljebb 34 millió forint lakáshitelt kaphatsz. Így a munkáshitel mellett még 12 millió forint önerőre is szükséged lesz.

Ha valaki a munkáshitelt és a babaváró támogatást egyszerre szeretné igénybe venni, akkor a dolgok kicsit összetettebbé válnak. A babaváró támogatás keretében legfeljebb 11 millió forint igényelhető, amelyből 2 750 000 forint ingatlanra terhelhető. Emellett a munkáshitel 4 millió forintja közül 1 millió forint szintén az ingatlanra vonatkozó kölcsön. Ez azt jelenti, hogy a vevő összesen legfeljebb 31 250 000 forint lakáshitelt kaphat. Ezen kívül a 15 millió forintnyi támogatott kölcsön (mely magában foglalja a 4 millió forintos munkáshitelt és az 11 millió forintos babavárót) is rendelkezésére áll. Így tehát mindössze 3 750 000 forint önerő szükséges a lakásvásárláshoz.

Nyilvánvaló, hogy mindez csak akkor valósulhat meg, ha a kérelmező teljesíti a szükséges támogatási feltételeket, valamint jövedelme elegendő ahhoz, hogy fedezze a kölcsönök törlesztőrészleteit.

A munkáshitel tehát (ahogyan a babaváró hitel is) akár 100%-ban is önerő lehet, amennyiben a kölcsön felvétele és a lakáshitel igénylése között több, mint 90 nap telik el.

A címlap képének illusztrációs szerepe van. A kép forrása: Getty Images.

Ez a dokumentum nem tekinthető befektetési tanácsnak vagy ajánlásnak. Kérjük, vegye figyelembe a részletes jogi tájékoztatót.

Related posts