Egy új, szerdán jóváhagyott jelentés szerint minden EU-s kifizetést a jogállamiság feltételeihez kötne.


Az Európai Parlament (EP) költségvetési bizottsága (BUDG) elfogadott egy, az Európai Unió következő hét évéről szóló költségvetési javaslatot. A 2028-tól 2034-ig tartó időszak költségvetésének tervezése már idén elkezdődik, a jelentés pedig azt mutatja be, mi lesz az EP álláspontja a költségvetés kidolgozásakor, valamint az arról szóló tárgyalások során.

A jelentés hangsúlyozza, hogy a jövőbeli uniós forrásokhoz való hozzáférést el kell választani az "uniós értékek és a jogállamiság" tiszteletben tartásától. Emellett javasolja egy olyan mechanizmus létrehozását, amely lehetővé tenné a támogatások kedvezményezettjei számára, hogy közvetlenül jussanak hozzá a forrásokhoz, függetlenül a kormányuk döntéseitől. Jelenleg az EU már 20 milliárd eurót tart vissza Magyarországtól a jogállamisági feltételek megsértése miatt.

A jelentés hangsúlyozza, hogy a jelenlegi költségvetés, amely az EU bruttó jövedelmének mindössze 1%-át teszi ki, nem elegendő ahhoz, hogy megbirkózzunk a folyamatosan növekvő kihívásokkal és a szaporodó válságokkal. E kihívások közé tartozik például az Egyesült Államok globális befolyásának csökkenése és az orosz háborús agresszió által generált feszültségek.

A BUDG megközelítése szerint elengedhetetlen egy világosabb és könnyen átlátható költségvetés kidolgozása, amely nemcsak a szegénység csökkentésére irányul, hanem hozzájárul az EU védelmi képességeinek erősítéséhez és versenyképességének növeléséhez is. A megnövelt költségvetés szükségessége abban rejlik, hogy ezáltal biztosítható legyen, hogy e fontos célkitűzések ne veszélyeztessék az EU szociális, környezetvédelmi és egyéb hosszú távú ambícióit.

Related posts