Egyedülálló lehetőség a láthatáron: Európa egyik legnagyobb energiacége eladásra került, és ez milliárdos üzleteket ígér.


A német kormány jelenleg mérlegeli az Uniper energiaszolgáltató részleges vagy akár teljes eladásának lehetőségét, miután a vállalatot az európai energiaválság következtében államosították. A berlini kabinet számos opciót áttekint, beleértve a részleges tőzsdei bevezetést és a vállalat teljes értékesítését is. Ez az ügylet potenciálisan az utóbbi évek egyik legjelentősebb európai üzlete lehet.

A Reuters értesülései alapján a német pénzügyminisztérium, amely a kormány 99,12%-os részesedését kezeli az Uniperben, alaposan átgondolja a tulajdonrész csökkentésének lehetőségeit. A források szerint a német kormány a cég 25%-ának részleges értékesítése vagy a tőzsdére való újbóli bevezetése mellett van, de azt is fontolóra veszi, hogy egyszerre lépjen ki a vállalatból. A pontos időpont és a tranzakció struktúrája azonban még nem került véglegesítésre.

Az Uniper 2022-ben vált állami tulajdonúvá, miután az orosz Gazprom felfüggesztette a gázszállításokat, aminek következtében a vállalat súlyos pénzügyi nehézségek elé nézett. A német kormány gyors intézkedéseket tett, és egy 13,5 milliárd eurós mentőcsomagot indított útjára, hogy támogassa a céget és biztosítsa az energiabiztonságot az országban.

A Reuters forrásai szerint a berlini kabinet több potenciális vevővel is tárgyalásokat folytatott, köztük a kanadai Brookfield alappal.

Egy magántőkealapnak történő teljes átruházás valószínűleg az utóbbi évek legkiemelkedőbb európai üzlete lenne.

Az eladási tervek időzítése jelenleg meglehetősen kiszámíthatatlan, különösen a közelgő német választások tükrében. Az uniós előírások szerint a német kormánynak 2028-ig 25% plusz egy részvényre kell csökkentenie az Uniper-részvények arányát.

Az Uniper jelenlegi piaci értéke 18,4 milliárd euró, azonban a hírek szerint egy lehetséges eladás esetén árengedménnyel kell számolni. Ennek oka, hogy a vállalat rendelkezésére álló kis részvénycsomag nem biztos, hogy pontosan tükrözi a cég valós piaci értékét.

A tranzakció sikeres lebonyolításához a német parlamentnek jóvá kell hagynia egy olyan jogszabályt, amely lehetővé teszi az Uniper számára, hogy ismét osztalékot fizethessen. E jogot a vállalat a mentőcsomag keretein belül elveszítette.

Bár az azonnali teljes eladás jelentősebb bevételt hozhatna, a szakértők figyelmeztetnek, hogy Berlin ezzel lemondana arról a lehetőségről, hogy később profitáljon az Uniper részvényeinek esetleges jövőbeli növekedéséből.

A Reuters hírei alapján...

Címlapkép forrása: © 2024 SOPA Images, a Getty Images jóvoltából.

Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Kérjük, vegye figyelembe, hogy a részletes jogi információk megismerése elengedhetetlen.

Related posts