Készülnek a mesterséges napfogyatkozások létrehozására | 24.hu A tudományos közösség figyelme új irányba terelődik, mivel kutatók ambiciózus terveket szőnek a mesterséges napfogyatkozások előidézésére. Ezen innovatív megoldások célja, hogy új lehetőségek
Elindult az Európai Űrügynökség legújabb küldetése, amelynek célja mesterséges napfogyatkozások létrehozása - számolt be róla a Space.com. A projekt keretében két műholdat indítottak el egy indiai PSLV rakétával, a magyar idő szerint 11:35-kor végrehajtott fellövés során.
A Proba-3 misszió keretében két eszköz összesen 550 kilogramm súlyt képvisel, és egy ellipszis alakú pályán fognak cirkálni a Föld körül. Keringésük során a legnagyobb távolság, amelyre eljutnak, meghaladja a 60 ezer kilométert bolygónktól, míg a legkisebb távolság mindössze 600 kilométerre lesz a Föld felszínétől.
A két műhold az "Occulter" (eltakaró) és a "Coronagraph" (koronagráf) névre hallgat, amelyek neveikben hordozzák feladatuk lényegét. Ezek az innovatív eszközök egy olyan eddig ismeretlen manővert hajtanak végre, amelyben egymással szemben fognak keringeni. Ennek következtében az eltakaró műhold, amikor a koronagráf látómezején áthalad, teljes napfogyatkozást fog előidézni, így lehetővé téve a Nap korona részletes tanulmányozását.
Az eszközök 19 óra és 36 perc alatt kerülik meg a Földet, és ez idő alatt 6 órán át tartó napfogyatkozást generálnak, amely lehetőséget biztosít számos izgalmas tudományos megfigyelés lebonyolítására.
A Proba-3 műholdak működése körülbelül két évre van tervezve, és ez alatt az idő alatt a tudósok olyan izgalmas rejtélyek megfejtésében nyújthatnak támogatást, mint például a napkorona szokatlanul magas hőmérsékletének okai, illetve a napszél hihetetlen gyorsulásának mechanizmusai.