Hogyan növelheti a megtakarításainkat az alapszámla díjmentessége?


Az MNB és a Bankszövetség közötti megállapodás értelmében az alapszámla havi díját addig nem kell megfizetni, amíg az infláció nem csökken három egymást követő hónapban 4 százalék alá. Ez az intézkedés jelenleg havi 1334 forintos megtakarítást jelent a felhasználók számára. Azonban a kérdés, hogy mikor érheti el újra az infláció ezt a 4 százalékos szintet, továbbra is nyitott. A gazdasági elemzők véleménye megoszlik, és sok tényezőtől függ, hogy a jövőben milyen irányba változik az inflációs helyzet.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Bankszövetség közötti megállapodás keretében a banki alapszámlák díjai csökkennek, emellett pedig a bankváltás folyamata is egyszerűbbé válik.

Az alapszámla díjmentessége lehetőséget biztosít a számlatulajdonosok számára, hogy havonta 1334 forintot takarítsanak meg. Ez a kedvezmény addig érvényben marad, amíg az infláció nem csökken a jegybank által meghatározott tolerancia sáv felső határa alá, vagyis amíg az éves árnövekedés mértéke nem esik 4 százalék alá – tájékoztat a Bankmonitor.

Az alapszámla olyan speciális számlacsomag, amelyet a fogyasztók számára alakítottak ki, és amely havi díj ellenében kínálja a szolgáltatások meghatározott palettáját. A jogszabályok által előírt alapszámla feltételeit minden pénzintézetnek be kell tartania, így kötelező, hogy minden bank rendelkezzen ezzel a lehetőséggel az ügyfelek számára.

Mekkora az alapszámla havidíja? A havi díj mértékét szabályozzák, és nem lehet magasabb az előző évre vonatkozó bruttó minimálbér 0,5%-ánál. Ennek értelmében az idei évben a havi alapdíj maximum 1334 forint lehet.

Az alábbi szolgáltatásokat ingyenesen biztosítja az alapdíjért cserébe:

A bank minden egyéb megbízás esetén díjat számít fel.

Nem mindenki jogosult alapszámla megnyitására; például, ha valaki érdeklődik, annak nem lehet már meglévő, hagyományos bankszámlája, és nem lehet más személy számlája felett rendelkező jogviszonya sem. (Az alapszámla ugyanakkor akkor is nyitható, ha ez a feltétel nem teljesül, de ebben az esetben az érdeklődőnek vállalnia kell, hogy megszünteti a meglévő szolgáltatásának vagy rendelkezési jogának használatát.)

A csomaghoz nem rendelhetők hozzá bizonyos kiegészítő szolgáltatások, így például a folyószámlahitel nem aktiválható az alapszámlához kapcsolódóan.

Alapvetően a legtöbb érdeklődő számára az alapszámlához ingyenesen elérhető szolgáltatások szinte elegendőek lehetnek. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy a további tranzakciókért már díjat kell fizetni. A tapasztalatok szerint a legtöbb bank esetében a díjak meghatározása meglehetősen magasra rúghat.

Ez egyben azt is jelenti, hogy egy extrém utalás, nagy összegű készpénzfelvétel már akár 1000 forintot meghaladó díjat vonhat maga után.

Az alapszámla idei évre érvényes legfeljebb 16 008 forintos éves díja sem hangzik rosszul, hiszen egy átlagos ügyfél éves számlaköltsége valahol 40-50 ezer forint között lehet. Természetesen az ingyenesség egy sokkal jobb ajánlat.

Ugyanakkor felmerülhet a kérdés, hogy ez a díjmentesség meddig is maradhatna az érintett számlatulajdonosokkal. Úgy is fel lehetne tenni a kérdést, hogy mikor térhet vissza az infláció tartósan a 4 százalékos küszöbérték alá.

A jegybank legújabb inflációs jelentésében részletes elemzést találunk az áremelkedés jövőbeli tendenciáiról, amely a gazdasági környezet és a piaci folyamatok alakulásának fényében nyújt betekintést.

"A jegybanki toleranciasávba 2026 elejére ismét csökken az áremelkedés üteme, és az év végére a 3 százalékos inflációs célhoz is egyre közelebb kerül."

Amennyiben a várakozások valóra válnak, akkor az idei évben valószínűleg az éves infláció mértéke meghaladja a 4 százalékot. Ha januártól az áremelkedés valóban visszatér a toleranciasávba, és ott stabilan megmarad, akkor márciusra elérhetjük azt a három egymást követő hónapot, amikor az áremelkedés 4% alatt marad. Ez lehetőséget ad arra, hogy ismét díjat számoljunk az alapszámláért.

Ha az MNB és a Bankszövetség megállapodása idén májusban életbe lépne, akkor az alapszámla 11 hónapon át ingyenesen lenne elérhető. Ez a lépés összességében körülbelül 15 034 forintos megtakarítást hozna a felhasználóknak. A számítás szerint 8 hónapon keresztül az idei 1334 forintos havi díjat nem kellene megfizetni, majd a következő évben további 3 hónapban a várhatóan 1454 forintra emelkedő havi díjat is elengednék.

Természetesen a vártnál rosszabb - magasabb - inflációs pálya esetén a díjmentesség is tovább megmaradna.

A Bankmonitor szakértői úgy vélik, hogy napjainkban is találhatóak olyan számlacsomagok, amelyek bizonyos feltételek mellett lehetővé teszik a teljesen díjmentes banki szolgáltatások igénybevételét.

A leglényegesebb talán az, hogy a kedvezményes díjért cserébe el kell fogadni egy előre meghatározott összegű jóváírást a csomagok esetében. Ez az összeg bankonként változó lehet, de léteznek olyan ajánlatok is, ahol akár a minimálbér mértéke is elegendő lehet a kedvezmény igénybevételéhez.

Kiemelten fontos, hogy az érdeklődők csakis netbankon vagy mobilalkalmazáson keresztül nyújtsák be átutalási megbízásaikat. Továbbá, a számlához kapcsolódó értesítéseket is érdemes push üzenetben kérni, hogy élvezhessék az ingyenes szolgáltatásokat.

Ezen csomagok jellemzően akciós jelleggel, egy meghatározott ideig biztosítják a kedvező díjakat. Ezen időszak lehet 1, 2, 3 vagy akár 5 év is. Vagyis az ingyenesség jellemzően nem végleges. De arról sem szabad megfeledkezni, hogy az alapszámla most bejelentett díjkedvezményes sem végleges, várhatóan egy évig lesz érvényben.

A bejelentés alapján a jövőben a bankoknak biztosítaniuk kell a számlaszerződés online felmondását is. Ezzel a lépéssel a számlaváltás egyszerűbbé, kényelmesebbé válhat, hiszen nem kell a régi szolgáltatóhoz bemenni a csomag lezárása miatt.

Related posts