Kassa megye képviselői ma elfogadták a következő évi költségvetést, amely fontos lépést jelent a régió fejlődése szempontjából. A döntés a megye gazdasági és szociális jövőjét alakító kulcsfontosságú intézkedéseket foglal magában, amelyek célja a helyi kö
A Kassai Kerületi Önkormányzat 2025-re 402 millió eurós, kiegyensúlyozott költségvetéssel tervez, amelyet a megyei képviselő-testület már hivatalosan is jóváhagyott. A költségvetési tervezet mellett a testület egy konszolidációs csomagot is elfogadott, reagálva a kormány intézkedései által okozott bevételi csökkenésre.
A folyó kiadások összege körülbelül 280 millió euró. Ebből a legnagyobb tétel, megközelítőleg 130 millió euró az oktatás területére irányul. További 59 millió eurót szánnak közlekedésre, 42 millió eurót szociális szolgáltatásokra, 15 millió eurót kultúrára, a megyei hivatal 24 millió eurót kap.
A tervezett tőkeberuházások összesen 78 millió euróra rúgnak, amelyből a legszignifikánsabb részesedést az uniós források és az állami költségvetésből származó támogatások biztosítják.
A legjelentősebb beruházások az oktatási intézményeket célozzák meg, amelyekre körülbelül 44 millió euró áll rendelkezésre. Ezen kívül a közlekedési fejlesztésekre is jelentős figyelmet fordítanak, hiszen erre 25 millió eurót terveznek elkölteni.
A megye kiemelte, hogy szükséges reagálnia az állam által bevezetett konszolidációs intézkedésekre. Ezek közé sorolható az áfa 23%-ra történő emelése, a tranzakciós adó bevezetése, valamint további adók, járulékok és illetékek alkalmazása. Mindezek a lépések várhatóan hozzájárulnak az áruk és szolgáltatások árának növekedéséhez, és az infláció emelkedése is valószínű.
A pénzügyminisztérium jövőbeli becslései alapján 2025-re a megyék személyi jövedelemadóból származó bevételei várhatóan 35 millió euróval fognak csökkenni. Kassa megye esetében ez a csökkenés legalább 8 eurós mínuszt jelent a helyi forrásokban.
Rastislav Trnka, Kassa megye elnöke rámutatott, hogy a kormányzati intézkedések következtében a megye költségvetése az elmúlt négy évben nem tapasztalt jelentős változást. Ezzel szemben az infláció ebben az időszakban körülbelül 35 százalékos növekedést mutatott. Ez a helyzet azt jelenti, hogy már négy éve kénytelenek vagyunk ugyanabból a pénzügyi keretből gazdálkodni, miközben az áruk és szolgáltatások ára évről évre folyamatosan emelkedik.
Ennek következtében a képviselő-testület egy konszolidációs intézkedéscsomagot fogadott el. "Ezek az intézkedések elsősorban a szociális szolgáltatásokra, valamint az iskolák és oktatási intézmények költségeire vonatkoznak. Az állam egyrészt csökkenti a bevételeinket, másrészt pedig megnövekedett kiadásokkal terheli meg a helyi költségvetéseket, például a minimálbér emelése vagy a gyermekek sporttevékenységeihez való támogatás bevezetése révén" – tette hozzá Trnka.
A konszolidációs intézkedések a közlekedési infrastruktúra megújítását is magukban foglalják. Bár jövőre 900 ezer euróval nő az útfelújításra szánt keret, a helyzet az, hogy a rendelkezésre álló saját forrásokból nem lehetséges több útszakasz korszerűsítése. Emiatt elengedhetetlen, hogy jelentős mértékben támaszkodjanak az uniós és állami pályázati lehetőségekre.