Magyar Péter izgatottan várja, hogy Orbán végre nyilvánosságra hozza a közeli családtagjainak vagyonnyilatkozatát.
"Felszólítom, hogy január 1-jével hozza nyilvánosságra az összes közeli hozzátartozójának a vagyonnyilatkozatát öt évre visszamenőleg. Én is így fogok tenni. Áll az alku? - írta még decemberben Magyar Péter Orbán Viktornak. Január első napjaiban azonban egyikük sem tett közzé vagyonnyilatkozatokat.
A Tisza Párt nyilatkozata szerint Magyar Péter akkor fog lépni, ha a miniszterelnök is vállalja ezt a lépést. Emellett jelezték, hogy Magyar Péter három kiskorú gyermekének nevén nem található semmilyen ingó vagy ingatlan vagyon. Megkerestük Orbán Viktor sajtófőnökét is, hogy megtudakoljuk, tervezik-e nyilvánosságra hozni Orbán Viktor közeli hozzátartozóinak vagyonnyilatkozatát, de sajnos nem kaptunk választ kérdéseinkre.
A Tisza Párt válaszában hangsúlyozza, hogy Magyar Péter "édesanyja, édesapja és testvérei számára is nyitottan bemutatja vagyonnyilatkozatát, amint a miniszterelnök is vállalja ezt a lépést". Továbbá kifejtették, hogy a Tisza-kormány radikális változtatásokat tervez a jelenlegi, valójában hatástalan vagyonnyilatkozati rendszer és annak ellenőrzési mechanizmusának átalakítására.
"A magyar embereknek joga van tudni, hogy amíg ők évről évre nehezebben boldogulnak, addig az ön szülei, testvérei, gyerekei, vejei, felesége hogyan és miből váltak milliárdossá vagy éppen százmilliárdossá" - indokolta Magyar decemberi Facebook-posztjában, hogy miért követelte Orbántól a vagyonnyilatkozatok közzétételét. Szerinte ideje lenne tisztázni, hogy a miniszterelnök édesapjának, gyerekeinek és vejeinek cégei hány százmilliárd forint értékben kaptak állami megrendeléseket.
Orbán Viktor vagyoni helyzete nyilvánosan hozzáférhető, hiszen a törvényeknek megfelelően legutóbb tavaly februárban tette közzé vagyonnyilatkozatát. Az adatokból kiderül, hogy megtakarításai jelentősen csökkentek, és a feleségével közös bankszámláján csupán 10 millió forint maradt. Vagyonnyilatkozatából azt is megtudhatjuk, hogy a felcsúti ingatlanja továbbra is a birtokában van, valamint a 233 négyzetméteres Cinege utcai lakás is, amelynek csupán felerészben tulajdonosa. Érdekes módon, bevallása szerint nincs sem autója, sem jachtja, repülőgépe vagy helikoptere, és egyetlen vállalkozáshoz sem fűzik üzleti kapcsolatai.
A Tisza Párt még nyár folyamán tette közzé a színeikben európai parlamenti mandátumot nyert képviselők magánérdekeltségeikről szóló hivatalos nyilatkozatát. Ezek a dokumentumok eltérnek a megszokott vagyonnyilatkozatoktól, hiszen nem tartalmaznak információkat a képviselők által birtokolt vagyontárgyakról, mint például ingatlanok, állampapírok vagy részvények.
Magyar Péter a releváns külső tevékenységei között csupán a Tisza Párt elnöki posztját emelte ki. Ezen kívül megjegyezte, hogy az LLM Zrt.-nek 100%-os tulajdonosa, azonban eddig ebből nem realizált jövedelmet. Az előző három év során több tagságot és munkahelyet is felsorolt, amelyeknél részletezte a jövedelem forrását és annak előfordulásának gyakoriságát.
A magyar vagyonnyilatkozati rendszer évek óta komoly kritikák kereszttüzében áll, különösen a transzparenciát szorgalmazó civil szervezetek részéről (ajánlásaik itt találhatók). A legnagyobb gond az, hogy a képviselők lényegében szabadon tölthetik ki a dokumentumokat, anélkül, hogy ennek bármilyen következménye lenne. Elég csak arra gondolni, hogy ha valaki véletlenül kihagy egy jelentős, például 1,5 milliárd forintos állami támogatást a vagyonnyilatkozatából, annak szinte semmilyen következménye nem lesz - ha egyáltalán kiderül a mulasztás. A hatóságok nem végeznek automatikus ellenőrzéseket, így a kormánytagok, képviselők és közjogi méltóságok anyagi helyzete továbbra is ködös marad, amíg a családtagjaik nyilatkozatai nem válnak nyilvánossá. Korábban már foglalkoztunk azzal, miért csökken évről évre az információmennyiség Orbánék vagyoni helyzetéről.