Róth Sándor, a kiemelkedő teljesítményével a magyar közéletben, állami kitüntetésben részesült. Az elismerés a munkásságának és hozzájárulásának méltatására szolgál, amelyet a Demokrata hivatalosan bejelentett.


A politikai méltatás során kiemelték, hogy a díjazott Kárpátalja szülötteként, sikeres üzletemberként és elkötelezett mecénásként hosszú éveken át fáradozik a két ország közötti baráti kapcsolatok elmélyítésén. Évtizedek óta aktívan hozzájárul a magyar-ukrán gazdasági, társadalmi és kulturális viszonyok fejlődéséhez, valamint a kölcsönös megértés és tisztelet erősítéséhez.

Magyar Levente kifejtette, hogy az orosz-ukrán háború kezdete óta eltelt több mint három év alatt Róth Sándor által nyújtott támogatás kiegészült a kárpátaljai magyar kisebbség részére biztosított humanitárius segítséggel, továbbá a Magyarországon élő, folyamatosan növekvő ukrajnai közösség támogatásával is.

A Magyar Érdemrend parancsnoki keresztje kitüntetéssel díjazott Róth Sándor megtiszteltetésnek nevezte, hogy a kárpátaljai magyarok érdekében, továbbá a kárpátaljai zsidóság emlékének megőrzéséért végzett munkája felkelti a magyar állam érdeklődését. Kifejtette, hogy a kárpátaljai magyarok változatlanul nem kapják meg azt, ami megilleti őket, ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy az Ukrajnában zajló háború a "legközelebbi időszakban" véget ér, és lehetővé válik a békés egymás mellett élés.

Róth Sándor Munkácson született, 1973-ban költözött Magyarországra, majd 1985-ben már feleségével emigrált az Egyesült Államokba, ahol sikeres üzleti vállalkozásokat indított. Mezőgazdasági vegyipari cégek tulajdonosaként fontos szereplőjévé vált a kelet-európai műtrágya-kereskedelemnek. Aktív kezdeményezője volt Kárpátalja egyik meghatározó kulturális beruházásának, a beregszászi nagyzsinagóga rekonstrukciós programjának.

Az üzletember 2019-ben elnyerte a Magyar Érdemrend tisztikeresztje polgári tagozat kitüntetését. Magyar Levente a New York-i díjátadó előtt, csütörtökön és pénteken Washingtonban tárgyalt a Trump-adminisztráció prominens vezetőivel. A megbeszélések középpontjában a kétoldalú kapcsolatok megerősítése állt, valamint az, hogyan lehet a kedvező politikai kapcsolatokból hatékony gazdasági együttműködéseket kialakítani. A Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára találkozott Christopher Landau amerikai külügyminiszter-helyettessel és Andrew Peekkel, az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács Európáért és Oroszországért felelős főigazgatójával.

Related posts