Luigi Mangione gondosan megtervezte a gyilkosságot, és az indítékait részben a választott olvasmányai tükrözik. De vajon mit árulnak el nekünk ezek a könyvek a lelkivilágáról és a motivációiról? A Könyves magazin elemzése során felfedezhetjük, hogy a szer


December 4-én New York szívében egy tragikus esemény rázta meg az Egyesült Államok egyik legnagyobb egészségbiztosító vállalatát, a UnitedHealthcare-t. Luigi Mangione, egy 26 éves fiatalember, az igazgató életét oltotta ki. Az 50 éves áldozat súlyos sérüléseket szenvedett, amelyek következtében a kórházban életét vesztette. Mangione öt nappal később került rács mögé, miután a hatóságok nyomozása véget ért. Mangione nem egy átlagos fiatal: tehetős családból származik, elit oktatásban részesült, és két diplomát is megszerzett. A merénylet előtt szoftvermérnökként dolgozott, ami azt a képet festi róla, hogy ambiciózus és intelligens fiatalember volt. Érdekes módon, neveltetése és életstílusa szoros kapcsolatban állt a könyvek és az olvasás iránti szenvedélyével. Talán érdemes lenne alaposabban megvizsgálni Mangione Goodreads profilját, hogy felfedezhessük, milyen könyveket olvasott eddig, mik a kedvenc művei, és milyen olvasmányokat tervezett még. Ezek az információk talán új fényt derítenek arra, hogy az általa olvasott könyvek milyen hatással voltak a gondolkodására, és vajon van-e kapcsolat a merénylet mögött meghúzódó motivációkkal.

Mangione könyvei között egy sokszínű paletta bontakozik ki, ahol a technológia és az önfejlesztés iránti elkötelezettség azonnal szembetűnik. Az olvasók olyan műveket találhatnak, amelyek a programozási nyelvek rejtelmeibe, az algoritmusok világába vagy az ipari társadalmak működésének és jövőjének elemzésébe kalauzolnak. Emellett felfedezhetőek olyan könyvek is, amelyek a négy órás munkahetet, az agy és a kultúra fejlődésének izgalmas aspektusait, valamint a paleo diéta előnyeit boncolgatják. Mindezek a témák egyaránt inspiráló és provokatív gondolatokat ébresztenek az olvasóban.

A könyvek skáláján sokféle önsegítő és önfejlesztő mű található, amelyek az atlétikai testfejlesztéstől kezdve egészen a társadalmi elégedetlenség megoldásáig terjednek. Különösen figyelemre méltó a "What's Our Problem?: A Self-Help Book for Societies" című könyv, amelyet egyesek úgy ítélnek meg, mint a 21. század legjelentősebb filozófiai művét. Ha alaposabban megvizsgáljuk ezt a könyvet, világossá válik, hogy célja egy átfogó és mélyreható elemzés nyújtása a társadalmi struktúrákról, amely magában foglalja az evolúciós pszichológia, a politológia és az idegbiológia tudományágait. Ez a sokoldalú megközelítés segít megérteni a társadalmi kihívások gyökerét és lehetséges megoldásait.

Mangione komolyan vette ezeket a könyveket, és a Goodreads értékelések között több olyan bejegyzésre is bukkantam, amelyek Google Drive linket rejtenek. Ezek a linkek kézzel írt, alaposan rendszerezett és digitalizált jegyzeteket tartalmaznak, amelyek az adott könyv leglényegesebb gondolatait foglalják össze.

Természetesen akadnak igazán figyelemfelkeltő könyvek, mint például a Mauiról és Hawaiiról szóló útikönyvek, amelyek a 4,48 és 4,49 csillagértékelésekkel büszkélkedhetnek az 5-ből. Ezzel szemben ott van Steve-O memoárja, amely sajnos gyengébben szerepelt, mindössze 3,76-os átlagot ért el.

A legnagyobb kihívást az jelenti ebben az esetben, hogy tudat alatt úgy közelítjük meg Mangione olvasmánylistáját, mintha okokat, előzményeket és jeleket keresnénk, amelyek alapján kijelenthetjük: "aha, itt határozta el, hogy gyilkolni fog." Az igazság azonban az, hogy ez a folyamat nem ilyen egyszerű. Mindazonáltal, egy bizonyos tendenciát mégiscsak ki lehet emelni.

Mangione olvasmánylistáján egyfajta elégedetlenség és a változás iránti vágy tükröződik, amely nemcsak a személyes életutakra, hanem a társadalmi struktúrákra is érvényes. Ezen a vonalon érdekesen kapcsolódik egyik választott műve, az "Industrial Society and Its Future", amelyet Theodore John Kaczynski, a hírhedt Unabomber írt. Kaczynski 1978 és 1995 között robbanó levelekkel terrorizálta az Egyesült Államokat, amelyek következtében három ember életét vesztette, és huszonhárom másik megsérült. A levelek címzettjei között olyan személyek szerepeltek, akikről Kaczynski úgy vélte, hogy jelentős mértékben hozzájárulnak a technológiai fejlődéshez, ezzel pedig a természet pusztításához is. Az írásaiban megfogalmazott kritikák a modern társadalom és technológia kölcsönhatásait célozzák, és felvetik a fejlődés környezeti következményeit.

A párhuzam érdekes, még ha nem is indíték. Mark Harris, amerikai író és kultúrtörténész úgy jellemezte Mangionét, hogy "egy jól felismerhető fehér férfi, aki turistaként járja be az ideológiákat". Ami biztosan állítható hogy az olvasmányok egy része az átfogó, jól körülírható és népszerű társadalomtudomány felé mutat. Ebből pedig következhet egyfajta radikalitás, de valószínűleg, ha nem egy gyilkosság után látnánk ezt az olvasmánylistát, akkor ezek fel sem tűnnének.

Related posts