Jelenleg körülbelül 40 millió ember él HIV-fertőzéssel a világ különböző pontjain.


Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb becslései alapján 2023 végére a világon körülbelül 39,9 millió ember él HIV-fertőzéssel.

Az Ukrán Egészségügyi Minisztérium november 26-i közleménye alapján hivatalos információk szerint az országban 157 435 HIV-fertőzött egyén van, akik orvosi ellenőrzés alatt állnak.

A világon több mint 354 millió ember él krónikus vírusos hepatitis B-vel (HGB) vagy C-vel (HCV). A 2019-es becsült adatok szerint Ukrajnában a lakosság körülbelül 5%-a volt fertőzött hepatitis C-vel, ebből körülbelül 3,6% krónikus vírusos hepatitis C-ben szenved. A lakosság 1,5%-a pedig hepatitis B-vel fertőzött. Frissebb adatok Ukrajnában jelenleg nem állnak rendelkezésre.

Számos HIV-fertőzött és/vagy vírusos hepatitiszben szenvedő egyén egyáltalán nem is tud a betegségéről.

Háborús körülmények között megnő a HIV-fertőzés és a vírusos hepatitis kockázata. Ennek oka a sérülések, sebek, vérrel való érintkezés számának növekedése, valamint az, hogy a fogamzásgátlási eszközök korlátozott hozzáférése mellett nem lehet megfelelően biztosítani a fertőzések elleni védekezést. Éppen ezért még sürgetőbbé válik az ilyen fertőzések kivizsgálása.

Az időben történő diagnózis és kezelés csökkentheti a halálozást, a HIV-fertőzés és a vírusos hepatitis továbbterjedését, és elkerülhető a súlyos emberi egészséget érintő szövődmények.

A HIV-fertőzés, valamint a vírusos hepatitis B és C időben történő azonosításához csupán néhány csepp vérre és maximum 30 percre van szükség.

A gyorstesztet igényelheted a háziorvosodnál, valamint különféle szervezeteknél vagy a térképen feltüntetett egészségügyi intézményekben.

A vizsgálat ingyenes és anonim.

A vírusos hepatitis C kezelése általában 3-6 hónapot vesz igénybe, és a páciensek 90-95%-a sikeresen felépül a betegségből.

A vírusos hepatitis B kezelése a legtöbb esetben élethosszig tartó, és bár nincs gyógymód, a gyógyszerek hatékonyan szabályozzák a vírust a szervezetben, és megakadályozzák a májkárosodást. Minél korábban észlelik a vírust és elkezdik a kezelést, annál nagyobb az esély a gyógyulásra vagy a betegség kordában tartására.

A HIV-vel diagnosztizált páciensek számára antiretrovirális kezelést (ART) javasolnak, amelynek célja a vírus szaporodásának megfékezése a szervezetben. Ezzel a megközelítéssel nemcsak a vírusterhelés csökkenthető, hanem a beteg is védetté válik abban a tekintetben, hogy ne tudja átadni a vírust másoknak.

Related posts