A Jobbik bejelentette, hogy kivonja a forgalomból egy készpénzes érmét, amire reagált a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is.


A legkisebb névértékű érme, azaz az egycentes, időről időre újra a középpontba kerül, most éppen Donald Trump amerikai elnök spórolási tervei miatt, aki javasolta ennek a kis értékű érmeforgalomnak a megszüntetését. A közel 3625 tonnányi egycentes érme visszavonása rendkívül költséges folyamat lenne, és az alapanyaguk, bár ötvözettől származik, csak töredékáron lenne értékesíthető - áll a hvg.hu beszámolójában.

Donald Trump amerikai elnök a spórolás jegyében az egycentes érmék előállításának beszüntetésére utasította a pénzverdét. Az érmék gyártása és forgalomban tartása ugyanis névértéküknél jóval többe (3,7 centbe) kerül.

Magyarországon a legkisebb névértékű érme az 5 forintos, újra és újra felmerül, hogy ahogy annak idején az 1 és 2 forintos érméket, ideje lenne bevonni. A Jobbik - ahogy minden évben - nemrég nyújtott be határozati javaslatot az országgyűlés elé.

A bevonás ügyében nem a parlament, hanem a jegybank elnökének van döntő szava, míg az Országgyűlés csupán javasolhatja ezt a lépést. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) válaszaiból azonban egyértelműen kiderül, hogy jelenleg nem áll szándékukban ilyen intézkedést hozni - számolt be róla a hvg.hu.

Egyrészt, mivel a jelenlegi bankjegy- és érmecímlet-struktúra fenntartása szerepel az MNB monetáris tanácsának érvényben lévő készpénzes stratégiájában, ezért nem tervezik a változtatást.

Másrészt, a jegybank álláspontja szerint nincs olyan indok, ami alátámasztaná az ötforintos érme forgalomból való kivonását.

Az érmék, köztük az 5 forintosok forgalmi adatai stabil használatra utalnak,

Nem merült fel olyan tényező, amely indokolná bármelyik címlet azonnali kivonását. Az 5 forintos érmék arányának alakulása a forgalomban már több mint egy évtizede stabilan, körülbelül 33 százalék körüli szinten mozog. Az egy- és kétforintosok bevonása óta nem tapasztalhatóak olyan jelek, amelyek a készpénzforgalom drámai csökkenésére utalnának - nyilatkozta a jegybank.

Azt ugyanakkor az MNB üzleti titokra hivatkozva nem árulta el, hogy mennyibe kerül egy 5 forintos érme előállítása. Vélhetően többe, mint az érme névértéke. Ezzel együtt sem biztos, hogy megérné kivonni a forgalomból, az MNB szerint ez nagyon költséges lenne.

Related posts