A legnagyobb svájci bank vezetője hevesen reagált a szabályozó hatóságok jövőbeli elképzeléseire, kifejezve aggodalmát a tervezett intézkedések miatt.

2025. május 6-án újra felfedezzük, miként befolyásolja a LegalTech és a Digital Compliance a versenyképességet, és melyek azok a kulcsfontosságú jogi és szabályozási aspektusok, amelyek meghatározzák a digitális térben való vállalati jelenlétet. Az esemény során mélyrehatóan elemezzük a legfrissebb trendeket és kihívásokat, amelyek a digitális innovációk világában a cégeket érintik.
Colm Kelleher csütörtökön kijelentette, hogy a svájci kormány és a pénzügyi szabályozók által javasolt új előírások jelentősen megemelnék a bank tőkekövetelményeit, ami hátrányosan érintené nemzetközi versenyképességét.
A Finma és a Svájci Nemzeti Bank új tőkekövetelmények kidolgozásán dolgozik, amelyek várhatóan 50 százalékkal emelnék meg a jelenlegi szintet.
- mondta Kelleher az UBS éves közgyűlésén. Szavai ellenére a UBS részvényeivel jelenleg 5,2%-os pluszban kereskednek.
"Határozottan kifogásoljuk ezeket a szélsőséges extra tőkekövetelményeket. Az UBS jelenleg is a legszigorúbb tőkekövetelményeknek van kitéve a világon" - emelte ki.
A hatóságok arra törekednek, hogy az UBS teljes mértékben támogassa leányvállalatait, ami akár 25 milliárd dollárral is megnövelheti a bank tőkekövetelményeit. E lépés célja a pénzügyi szektor stabilitásának megerősítése a Credit Suisse csődje után, valamint a megnövekedett banki kockázatokkal szembeni védelem biztosítása a jövőben.
A bank és a hatóságok között feszült patthelyzet alakult ki, mióta tavaly első ízben szóba kerültek a javaslatok. Az UBS határozottan ellenzi a tőkereformokat, arra hivatkozva, hogy ezek a módosítások súlyosan veszélyeztetnék nemzetközi versenyképességét.
"Hadd legyek nagyon egyértelmű ebben a kérdésben: a túlszabályozás Svájcban nagyon nagy kockázatot jelent az UBS hosszú távú sikerére nézve
- mondta az elnök. "Részvényeseink nevében alapvető bizalmi kötelességünk, hogy mérsékeljük ezt a kockázatot."
Kelleher hangsúlyozta, hogy az UBS továbbra is elkötelezett a tervezett 3 milliárd dolláros részvény-visszavásárlási programja mellett, még a tőkereformokkal kapcsolatos bizonytalanságok közepette is. A bank februárban bejelentette, hogy 2025 első felében 1 milliárd dollár értékben vásárol vissza részvényeket, és a második félévben további legfeljebb 2 milliárd dollárt szándékozik erre fordítani. Ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy a tervezett visszavásárlási intézkedéseket esetleg befolyásolhatják az ország banki tőkeszerkezetének reformjai.