Feltárult, hogy a kormány jövőre milyen területeken szán nagyobb pénzügyi forrást.

Hivatalosan is benyújtotta a parlamentnek Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a 2026-os költségvetésről szóló törvényjavaslatot, a dokumentumot a szokásoknak megfelelően Kövér László házelnök vette át.
Nagy Márton véleménye szerint a 2026-os év kulcsfontosságú kérdése, hogy a magyar állampolgárok pénze Ukrajnába kerül-e. Az EU nyomása alatt Magyarország is arra kényszerülhet, hogy anyagi támogatást nyújtson Ukrajnának. Ugyanakkor a miniszter hangsúlyozta, hogy a 2026-os költségvetés egy háborúellenes irányvonalat képvisel, és a prioritás a családokra irányul. A következő évben 4800 milliárd forintot szánnak családtámogatásra, míg a rezsivédelmi intézkedésekkel együtt ez a szám elérheti a 5600 milliárd forintot.
A költségvetésből 7700 milliárdot fordítanak nyugdíjakra, emellett 13 százalékkal emeli a kormány a minimálbért, továbbá folytatják a tanárok béremelését, kifizetik a hathavi fegyverpénzt. A lakossági állampapírok hozamaira pedig 820 milliárd forintot fordítanak - sorolta Nagy Márton.
Jövőre az önkormányzatok számára 100 milliárd forinttal bővül a rendelkezésre álló költségvetés, ami jelentős lehetőségeket teremt számukra. A tervezett beruházások kapcsán hangsúlyozta, hogy több száz projektet fognak elindítani vagy átadni, összesen 1600 milliárd forint értékben.
Oktatásra jövőre 160 milliárddal többet fordítanak - mondta a miniszter, hozzátéve, hogy az egészségügyre jövőre 260 milliárddal költenek többet.
A miniszter bejelentette, hogy a következő nyártól folyamatosan olyan intézkedések lépnek életbe, amelyek célja a családok és a nyugdíjasok támogatása. Július hónaptól kezdődően emelkedik a családi adókedvezmény, ami összesen 80 milliárd forintot jelent az érintett családok számára. Emellett a három gyermekes anyák számára biztosított szja-mentesség is jelentős összeggel, 50 milliárd forinttal járul hozzá a támogatásokhoz.
Kövér László házelnök bejelentette a közelgő menetrendet: május 26-án veszi kezdetét az általános vita, amely május 27. és 30. között folytatódik a bizottságok keretein belül. Ezt követően június 4-én és 5-én összegzik a benyújtott javaslatokat. Június 9-ig várják az egységes módosító javaslatok benyújtását, amelyekről a Parlament június 10-én fog határozni. A végső szavazásra pedig június 16-án kerül sor, amikor a költségvetés végső formája megszületik.
Nagy Márton, amikor újságírói kérdésekre válaszolt, kifejtette, hogy a következő évre 2200 milliárd forintot terveznek uniós forrásokból. Meggyőződése szerint ezeket a forrásokat sikeresen le tudják hívni, és nem érzékelnek semmiféle finanszírozási kockázatot ezzel kapcsolatban.