Katonai elemzők véleménye szerint az Izrael és a Hamász között létrejött tűzszünet jelentős kockázatokat hordoz magában.
Nemcsak Gázába, de Ciszjordániába és Kelet-Jeruzsálembe is visszatérhetnek azok a terroristák, akiket Izrael kénytelen holnaptól elengedni, cserébe a túszok szabadon bocsátásáért. Szakértők szerint a Hamász könnyedén visszafoglalja majd a most még az IDF által uralt területeket.
A tévécsatornák felvételein ünneplő gázai palesztinok között valószínűleg nem mindenki a békét ünnepli: a lakosság körében széleskörű támogatottsággal bíró terrorszervezet úgy véli, hogy több szempontból is eredményeket értek el. A Hamász Al-Aksza nevű csatornája szerint az október 7-i tragikus események gyengítették Izrael pozícióját, megerősítették a palesztin narratívát a nemzetközi porondon, és elindították az izraeli lakosság egy részének elvándorlását az országból.
Naim Kasszem, a Hezbollah vezetője is kifejezte jókívánságait a Hamásznak a nemrégiben életbe lépett tűzszünet kapcsán. Szerinte ez a fejlemény egyértelműen tanúsítja az "ellenállás kitartását", valamint azt, hogy a terrorszervezet sikeresen elérte céljait, míg Izrael képtelen volt megszerezni a kívánt eredményeket.
Egy időben, néhány órával az első túszok elengedése előtt, a terrorszervezet igyekszik eloszlatni az aggodalmakat, hogy bármikor újra kezdené az Izrael ellen folytatott háborút. A Hamász egyik vezetője kijelentette, hogy a katari tűzszüneti tárgyalások során a közvetítők egy olyan záradékot iktattak be a megállapodásba, amely lehetőséget ad Izraelnek a katonai akciók folytatására a Gázai övezetben, amennyiben a Hamász megszegné a megállapodás feltételeit.
A katari Al Araby Al Jadeed hírügynökségnek nyilatkozó tisztviselő szerint Netanjahu miniszterelnök azt szerette volna, hogy a háború folytatódjon az első szakasz után. Azonban az ellenállás határozottan elutasította ezt a javaslatot, és ragaszkodott ahhoz, hogy a háború és a katonai akciók leálljanak. Ennek következtében egy olyan megfogalmazás született, amely szerint a katonai műveletek folytatódnak, amennyiben a Hamász megszegi a megállapodás feltételeit – tette hozzá a tisztviselő.
Katonai vezetők és egyéb szakértők véleménye szerint Izrael számára jelentős következményekkel járhat a Trump-adminisztráció által kidolgozott új megállapodás.
Az Arutz Sheva-Israel National News információi szerint a túszalku részeként szabadlábra kerülő, véres kezű terroristák egy részét Júdea-Szamariában (Ciszjordániában), valamint Kelet-Jeruzsálemben engedik ki, ellentétben az izraeli minisztereknek korábban tett ígéretekkel.
A döntés várhatóan széles körű nyilvános kritikát és további vitákat fog kiváltani a kormányon belül - írja az izraeli lap. Épp az ilyen jellegű aggályok miatt akarja otthagyni a koalíciót Itamar Ben-Gvir nemzetbiztonsági miniszter, a szélsőjobboldali Ocma Jehudit párt vezetője, aki szerint Benjamin Netanjahu valójában lemondott arról a korábbi ígéretéről, hogy a Hamász teljes veresége nélkül nem állítja le a háborút.
Ilan Borreda, az Izraeli Büntetés-végrehajtási Szolgálat volt helyettes parancsnoka hangsúlyozta, hogy a biztonsági szolgálatoknak érdemes figyelembe venniük azt a lehetőséget, hogy számos, büntetésükből szabadult palesztin újra visszatérhet a terrorizmus világába.
"Talán nem mindenki, hiszen néhányan már idősebbek, de Izraelnek sürgősen fel kell készülnie. Ha Júdea-Szamariába engedik őket, akkor újra teret kaphatnak a terrorizmusnak, de ott könnyebb lesz őket ismét elkapni. Viszont ha Gázába, Törökországba, Katarba vagy Libanonba kerülnek, az sokkal bonyolultabbá teszi a helyzetet" - mondta Borreda.
Sok izraeli emlékében még az intő példa: Jahja Szinvár, a Hamász volt vezetője, a 2023. október 7-i mészárlás kitervelője, akit az IDF tavaly októberben eliminált Gázában, egyike volt annak az 1027 palesztinnak, akiket a 2011-es, Gilad Shalit izraeli katona kiszabadításáról szóló megállapodás részeként szabadon engedtek.
Giora Eiland, a nyugalmazott vezérőrnagy és az izraeli Nemzetbiztonsági Tanács egykori vezetője kijelentette, hogy "ez a háború egy súlyos izraeli vereséget tükröz. Amint a tűzszünet életbe lép, a Hamásznak könnyebbé válik majd bizonyos területek visszafoglalása, amelyek jelenleg az IDF irányítása alatt állnak." Eiland hangsúlyozta, hogy kulcsfontosságú lenne az új Trump-kormányzat számára, hogy megszüntesse a pénzügyi támogatást, amelyet Katar biztosít a Hamásznak.
A gázai újjáépítéshez csatlakozni kívánó harmadik államoknak és szervezeteknek elengedhetetlen, hogy vállalják: a támogatásukat a terület demilitarizálásához kötik – emelte ki Eiland. Hozzátette, hogy a Hamász csupán a tűzszünetet fogadta el, a lefegyverzés kérdésében viszont nem mutatott hajlandóságot.