Júliusban a kertészkedés különleges kihívásokat és lehetőségeket tartogat. Itt az ideje, hogy szorgosan ápoljuk a növényeinket, hiszen a nyári hónapok közepén sok minden múlik a gondoskodásunkon. Először is, figyeljünk a rendszeres öntözésre! A meleg id

A hobbikertészek júliusban sem pihennek. Mutatjuk a legfontosabb tennivalókat, amiket semmiképpen se hanyagoljon el a kertben.
Ahhoz, hogy a növényeink folyamatosan növekedjenek, és a nyár hátralévő részében is szépen fejlődjenek, fáradhatatlanul gondoznunk kell őket. Mutatjuk, hogy a Kert Tv ajánlása szerint melyek azok a kerti munkák, amelyet vétek lenne kihagyni!
A nyári forróság idején a növények megfelelő öntözése kiemelkedően fontos feladat. A legideálisabb időpont a locsolásra a korai reggel vagy a késő esti órák, amikor a párolgás mértéke alacsonyabb. Így a víz mélyebbre hatol, és a gyökerek hatékonyabban tudják magukba szívni azt. Külön figyelmet érdemelnek a cserepes és balkonládákban nevelt növények, amelyek gyorsabban kiszáradnak, ezért ezek gondozása különösen körültekintést igényel. Ne feledje, hogy minden növénynek megvan a saját vízigénye, és a túlöntözés elkerülése is lényeges, hiszen ez elősegítheti a gombás betegségek megjelenését.
A nyár beköszöntével a gyomok is szaporodásnak indulnak, így elengedhetetlenné válik, hogy figyelmet szenteljünk a gyomlálásnak. Ha elhanyagoljuk ezt a feladatot, a gyomok könnyedén kiszoríthatják a haszonnövények elől a vizet és a tápanyagokat, ami hátráltathatja a növekedésüket és gyengítheti az egészséges fejlődésüket. Az időben végzett gyomlálás tehát kulcsfontosságú a gazdaságos és sikeres kertészkedéshez!
A növények intenzív növekedési, virágzási és termésképződési fázisuk során kiemelkedő tápanyagigény mutatkozik. Különösen fontos, hogy rendszeres tápoldatozással támogassuk őket, mivel a cserepes növények gyorsabban kimerítik a talaj tápanyagkészletét. A komposzt vagy szerves trágya használata is rendkívül előnyös lehet, segítve ezzel a tápanyag-utánpótlást. A virágzó és gyümölcsöt érlelő növények esetében a kálium kiemelt szerepet játszik, hiszen elősegíti a virágképződést és hozzájárul a bőséges és egészséges terméshozamhoz.
Figyelje folyamatosan a kártevők, mint például a levéltetvek és takácsatkák, megjelenését, valamint a gombás betegségek, például a lisztharmat első jeleit. Ha szükséges, válasszon környezetbarát védekezési módszereket, mint a csalánlé alkalmazása vagy a hasznos élőlények, például a katicabogarak vonzása a kertbe. Amennyiben a fertőzés mértéke eléri a kritikus szintet, akkor alkalmazzon megfelelő növényvédő szereket, figyelve a pontos adagolásra és a várakozási idő betartására, hogy megőrizze a növények egészségét és a környezet tisztaságát.
Ne hagyja ki a mulcsozást sem! Ez nemcsak azért hasznos, mert csökkenti az öntözési igényeket, hanem a mulcs lebomlása révén elősegíti a talajélet fejlődését is.
Ne feledkezzen meg a rózsákról sem! Az elnyílt virágokat érdemes eltávolítani (lecsípéssel vagy visszametszéssel), mivel ez ösztönzi a növényt újabb virágok hozására. Gondoskodjon a rendszeres öntözésről és tápanyag-utánpótlásról, lehetőleg szerves rózsatáppal. Emellett figyelje a növényeket, mivel gyakori kártevők - például levéltetvek vagy rózsadarazsak - is megjelenhetnek.
Gyűjtse be a szamóca termését! Gondosan szedje le az érett gyümölcsöket, mivel ezek már nem képesek utóérni. Ne feledje, hogy folyamatos öntözésre és tápanyagpótlásra van szükség a növény egészségének megőrzéséhez!
A szilva és a barack esetében fontos, hogy figyelj a kártevőkre, mint például a molyokra, pajzstetvekre, takácsatkákra és a levélbetegségekre. Ne felejtsd el a zöldmetszést sem, amely elősegíti a következő évi termőrügyek fejlődését. Ezzel a gondos odafigyeléssel biztosíthatod a gyümölcsök egészségét és bőséges termését!
A korán betakarított zöldségek helyén még rengeteg lehetőség rejlik új növények vetésére. Jól bevált választások közé tartozik a rövid tenyészidejű sárgarépa, frissítő uborka, ropogós fejessaláta, zöldbab, valamint az őszi termesztéshez ideális káposztafélék. A paradicsom, uborka, bab és más erőteljes növények esetében célszerű támrendszert kialakítani, emellett a hónaljazás, azaz a felesleges hajtások eltávolítása is segíthet optimalizálni a terméshozamot. Ne feledkezzünk meg a burgonya bakhátazásáról sem, amely szintén fontos feladat ebben az időszakban.
A gyep ápolásának egyik kulcseleme, hogy rendszeresen nyírjuk, de ügyeljünk arra, hogy ne vágjuk túl rövidre, mert ez károsíthatja a növényeket. Ne feledkezzen meg a tápanyagok pótlásáról és a megfelelő öntözésről sem, hiszen ezek elengedhetetlenek a gyep egészségének megőrzéséhez. A lenyírt fű remek lehetőséget kínál mulcsként való felhasználásra, vagy akár komposztálásra is, így hozzájárulhat a kertje fenntarthatóságához.
Az elvirágzott évelők gondozásakor érdemes elvégezni a virágok visszacsípését, mivel ez serkenti az újbóli virágzást. Néhány elnyílt évelő növényt akár darabokra is oszthatunk, így új helyeken is gyönyörködhetünk bennük.