A Pokoli rokonok egy igencsak furcsa és zűrös alkotás lett, ami igazán nem nyújtott maradandó élményt. Akinek nincs kedve nevetni, az inkább vegyen egy mély lélegzetet, és próbálja meg elkerülni a csalódást.
Vajon meddig csapják még be a kritikusokat a kereskedelmi csatornákon jelentkező teleregények, más néven szappanoperák? Vagy inkább kérdezzük úgy: önmagukat meddig csapják be a kritikusok, mikor leülnek egy szappanopera elé? Képesek maguk elé tenni egy jegyzettömböt, izgatottan várakozni, koncentráltan figyelni, nem veszik fel a telefont, családtagjaikat elhessegetik maguk mellől, ha kommentelnek. Meg tudnak lepődni, mi több, felháborodnak, ha gagyi terméket látnak, fel-alá járkálnak feldúltan a lakásban, morognak, majd hegyezik a tollukat, és jól kiosztják a produkciót. A tizediket, századikat, ezrediket is.
Minek? Igen, minek az erőfeszítés? Mire számítottak? Vagy komolyan ezektől a bárgyúságoktól féltik a kultúrát? Esetleg élvezik, hogy az esztétikai kifinomultság magasából keményen lekezelő mondatokat fogalmazhatnak meg? Akárhogy is, az egésznek semmi értelme. Teljesen felesleges kielemezni a dramaturgiai hibákat, a karakterek gyengeségét, a dialógok csikorgását, rámutatni az elkoptatott panelekre. Ezeken a sorozatokon állítólag nagy írói stáb dolgozik, úgynevezett forgatókönyv-doktorokkal, csak észreveszik a gyenge pontokat, mint ahogy a filmes csapat is tudja, hova kell letenni a kamerát. Csak nem nagyon érdekli őket. Mert a portéka hibásan is eladható. Akkor meg miért kell kritikai szinten komolyan venni a dolgot?
A múlt héten elstartolt az RTL csatornán a Pokoli rokonok című sorozat, ami igazi drámai fordulatokat kínál. A pesti milliomos Guba-család feje, Antal, hirtelen a sikkasztás vádjával találja magát szembe, mindez fia balfogásainak köszönhetően. A család minden vagyona zárolva kerül, ami hatalmas sokkot jelent számukra. Ám a dolgok váratlanul fordulnak, amikor Antal vidéki keresztapja, Fejes István, egy tehetős helyi agrárvállalkozó, közbelép, és leteszi az óvadékot az unokaöccséért. Így Antalék elindulhatnak a világ elől elrejtett, de szívhez közel álló Pantallósra. Az átállás a vidéki életre nem éppen zökkenőmentes; a megszokott fényűzés után nehezen találják helyüket a vidéki valóságban. De miért is segítette a keresztapa Antalt? Azért, mert ő a gyümölcse a nemrégiben elhunyt Gubánéval folytatott érzelmi kapcsolatának, ami igazi családi titkokra világít rá. Közben Fejes István törvényes fia, Laci, cseppet sem örül a helyzetnek, hiszen a féltestvérek között folyamatosan feszültség alakul ki, amit a nézők csak ámulva figyelhetnek. Ráadásul a történetet egy ambiciózus polgármester is bonyolítja, aki egy akkugyárhoz szeretné megszerezni Fejes földjét, de a helyi közösség ellenállásába ütközik. Emellett nem maradnak el a szerelmi szálak sem, amelyek a rivális családok gyerekei között szövődnek, ezzel tovább fűszerezve a drámát. Mindez ígéretes szórakozást kínál a nézőknek, akik csak arra várnak, hogy mi sül ki ebből a bonyolult helyzetből.
Mit várunk egy ilyen panelsorozattól? Talán egy lebilincselő drámát, egy csillogó vígjátékot, vagy esetleg egy éles társadalomkritikai szatírát? És amikor szembesülünk azzal, hogy helyette egy igényesen összeszedett, de mégis silány terméket kapunk, meglepődünk és bosszankodunk? Nos, én inkább hátradőlök, és nevetgélek, akármin is, ami csak jön, legyen az sutábbnál sutább jelenet, miközben egy harapnivalót rágcsálok. Nem tervezem, hogy ezt a sorozatot nézzem, de ha úgy alakul, talán mégiscsak belenézek. Nem akarom tanítani az alkotót és producert, Hámori Barbarát, hogy hogyan kellene ezt jobban csinálni. Nem szükséges hozzá egy horvát sorozat, mint a Kumovi (Keresztapák) példája; a kreativitásnak sok forrása lehet, csak meg kell találni.
Bármennyire próbálom is elengedni magam, van egy dolog, ami mégis aggaszt: a színészi játék szürkesége. Tudvalevő, hogy a kiváló alakítások mennyire fel tudják dobni még a legegyszerűbb szórakoztatóipari termékeket is. A "Pokoli rokonok" eddig azonban szinte teljesen mentes a figyelemre méltó teljesítményektől. A szereplők többsége mintha csak úgy lézengene a karaktereik között, a manírok pedig csak néha-néha tűnnek fel. Különösen Szalma Tamás, aki a Fejes nagygazdát alakítja, tűnik ki az igyekezetével – nem meglepő, hiszen az ő szerepe talán a legszínesebb a csapatban. Felmerül a kérdés, hogy mennyire számítanak erős színészegyéniségeknek a sorozat két főszereplője, Dobó Kata és Árpa Attila. Sajnos egyikük sem képes igazán életre kelteni a karakterét, vagy izgalmat vinni a produkcióba. Dobó Kata kicsit túl merev, szinte görcsösen ragaszkodik a szépségéhez, míg Árpa Attila a közepes karakterszínészi eszköztárával próbálja elvégezni a feladatát. De ne legyünk túl szigorúak, végül is nem kell egy ártalmatlan szappanoperától várni a világmegváltást! A nézők száma pedig megmondja, hogy szükség van-e rájuk.
Cím: Pokoli Rokonok – RTL Fedezd fel a családi kapcsolatok sötét oldalát az RTL új műsorában, a "Pokoli Rokonok"-ban! Ez a nagyszerű sorozat bemutatja, milyen bonyolult és rejtélyes lehet a családi kötelékek világa. Különös és gyakran megdöbbentő történetek elevenednek meg, amelyekben a humor és a dráma keveredik. Készülj fel, hogy megismerd azokat a rokonokat, akikre sosem gondoltál volna, hogy ennyire különc és szokatlan életet élnek. Ne hagyd ki ezt a lebilincselő produkciót, amely garantáltan elgondolkodtat és szórakoztat!