Legyünk óvatosak! A halálos kór egyre inkább megközelíti Szabolcs vármegyét.

A Szlovákiában megjelent afrikai sertéspestis (ASP) miatt a hazai állattartóknak fokozott figyelmet kell fordítaniuk a védekezési intézkedésekre - hangsúlyozta Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető emlékeztetett arra, hogy a szomszédos országban a házi sertésállományban is észlelték az ASP-vírust, ami következtében több mint 18 ezer állatot kénytelenek felszámolni egy érintett gazdaságban. A vírus terjedése miatt megfigyelési zónát alakítottak ki, amelynek határai minimálisan átnyúlnak Magyarország területére, de ezen a szakaszon nincsenek sertéstelepek, és a betegségre érzékeny háziállatok sincsenek jelen. A kialakult helyzetre való tekintettel rendkívül fontos, hogy a hazai sertéstartók tudatosan figyeljenek a megelőző intézkedésekre és a járványvédelmi előírások szigorú betartására - tette hozzá a miniszter.
Afrikai sertéspestis: A szomszédságunkban jelentkező kihívás Az afrikai sertéspestis (ASP) megjelenése a szomszédos országokban komoly aggodalmat keltett a mezőgazdasági közösségben. Ez a fertőző betegség, amely a sertések között terjed, nemcsak az állatállományt fenyegeti, hanem a gazdaságokat és a helyi élelmiszerellátást is. Az ASP terjedése miatt a gazdák kénytelenek szigorú intézkedéseket bevezetni, hogy megvédjék állataikat és megakadályozzák a betegség behurcolását. A helyi hatóságok szintén fokozott figyelmet fordítanak a helyzetre, és együttműködnek a szomszédos országokkal a járvány megfékezése érdekében. Fontos, hogy mindannyian tudatában legyünk a betegség kockázatainak, és támogassuk azokat az intézkedéseket, amelyek a sertéspestis terjedésének megakadályozására irányulnak.
Nagy István kitért arra is, hogy az állatorvosoknak, sertéstartóknak és vadászoknak fokozottan oda kell figyelniük a védekezésre. Magyarországon jelenleg csak a vaddisznóállományban van jelen a betegség. Kizárólag a járványügyi előírások szigorú és következetes betartása jelenthet garanciát.
A vírus behurcolásának megakadályozása érdekében létfontosságú, hogy a határokon átnyúló forgalomból és rokonlátogatások alkalmával ne érkezzen friss hús vagy hőkezeletlen sertéstermék hazánk területére. A miniszter hangsúlyozta, hogy a sertések állati eredetű anyagokat tartalmazó élelmiszerhulladékkal való etetése szigorúan tilos, és ennek betartása elengedhetetlen a járványok megelőzése érdekében.
A román határon is feltűnt a jelenség, mintha csak egy új fejezet kezdődne a régió történetében.
Április elején megírtuk, hogy megfigyelési körzet létrehozásáról döntött a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Kormányhivatal a Romániában megjelent afrikai sertéspestis miatt. A fertőzés a magyar határhoz közeli Óvári településen ütötte fel a fejét, de Magyarországon nem jelent meg. Az intézkedés 12 vármegyei települést érintett: Csengersimát, Csegöldöt, Császlót, Szamostatárfalvát, Szamosbecset, Komlódtótfalut, Szamosangyalost, Pátyodot, Csengert, Csengerújfalut, Urát és Tyukodot. A megfigyelési körzet létesítését Román István főispán nevében és megbízásából dr. Tamás Péter Ferenc vármegyei főállatorvos rendelte el.