Újabb ASP-esetek: a déli határon fokozódik a fertőzés kockázata.

A jelentések szerint három új fertőzött farmot azonosítottak. A Nébih kiemeli: közvetett úton is bejuthat a vírus a házi sertésállományokba.
A horvát Mezőgazdasági, Erdészeti és Halászati Minisztérium legfrissebb tájékoztatása szerint három kelet-horvátországi farmon, amelyek Gradiste, Stitar és Komletinci települések közelében találhatók, ismét felbukkant az afrikai sertéspestis (ASP). A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) arra figyelmezteti a sertéstartó gazdákat, hogy az intenzív nyári-őszi mezőgazdasági munkák idején kiemelt figyelmet kell szentelni a házisertés-állományok védelmének.
A 2025-ös év során eddig 19 vaddisznót vizsgáltak meg Kelet-Szlavóniában, és a tesztek mindegyikében kimutatták a vírus jelenlétét. Ez egyértelműen jelzi, hogy Horvátország olyan területein, amelyek korábban már érintettek voltak a betegséggel, a vírus folyamatosan aktívan jelen van. Ennek következtében a betegség terjedésének kockázata továbbra is él, különösen Magyarország déli határvidékén.
Mivel megvan a lehetősége az ASP-vel fertőzött vaddisznóval való - akár közvetett - érintkezésnek, a mezőgazdasági területek és az onnan származó termékek komoly veszélyt jelenthetnek a házi sertésekre.
Elengedhetetlen, hogy a sertések beszerzése kizárólag hiteles forrásból történjen, ahol a megfelelő tanúsítványok is rendelkezésre állnak, és a jogszabályi előírásoknak maradéktalanul eleget tesznek.
A betegség megjelenésének kockázata továbbra is jelen van Magyarország déli határvidékén - fotó: pexels.com
A Nébih tematikus oldala segítséget nyújt a gazdálkodók számára, hogy naprakész információkat kapjanak a horvát élősertés és sertés eredetű termék megfelelő származásáról, továbbá a horvátországi korlátozás alatt álló területek helyzetéről.
A Nébih figyelmezteti a határ menti vármegyék sertéstartóit, hogy a fokozódó járványveszély következtében a korábban csak fertőzött területeken érvényes, kiemelt járványvédelmi intézkedéseket most már a közepes kockázatú vármegyékben is be kell tartaniuk. A szükséges információkat és útmutatót a Nébih honlapjáról letölthető Jó Sertéstartási Gyakorlat dokumentumból nyerhetik.
A legfrissebb információk a járvánnyal kapcsolatban, valamint hasznos tudnivalók a betegséggel összefüggésben, folyamatosan frissülő weboldalunkon találhatóak. Itt mindig naprakész híreket és hasznos tanácsokat kaphatsz.
Forrás: Nébih Egyedi változat: A Nébih hivatalos tájékoztatása szerint...
Indexkép: pexels.com