Új kisállat érkezett a családba? Íme néhány fontos dolog, amire érdemes odafigyelni!


Szörényi Levente és Bródy János újra összeálltak, hogy közösen varázsoljanak a színpadon! A zenei páros ikonikus duója most ismét lenyűgöző előadással örvendeztette meg a közönséget. A rendezvényről készült fotók már elérhetők, és garantáltan felejthetetlen pillanatokkal teli. Ne hagyd ki a lehetőséget, hogy láthasd a legendák újabb közös fellépését!

A kisgyermekekhez hasonlóan a négylábú barátaink számára is rengeteg felfedezésre váró izgalom és egyben veszély leselkedik a családi otthonban. Fontos, hogy a különböző vegyszereket – mint például a fagyálló folyadékot, vízkőoldót, mosogatógép-tablettát és mosógép-kapszulát – biztonságos helyen tároljuk, ahol kis kedvenceink nem érhetik el őket. Emellett ügyelnünk kell a számukra mérgező élelmiszerekre is, mint a xilit, csokoládé, kakaó, avokádó és mazsola, valamint a veszélyes növényekre, például a buzogányvirágra, sisakvirágra, foltos kontyvirágra és mikulásvirágra. A cigarettát és a cigicsikkeket is érdemes olyan helyen tartani, ahol háziállataink nem juthatnak hozzá. A megelőzés mindig jobb, mint a gyógyítás, ezért figyeljünk oda a kiskedvenceink biztonságára!

Minden élőlénynek szüksége van egy saját, kényelmes és biztonságos menedékre, ahol megpihenhet. Ez a hely lehetővé teszi számukra, hogy visszahúzódjanak, amikor mentálisan vagy fizikálisan kimerültek, és amikor túl sok inger éri őket – hangsúlyozza dr. Tornyi Katalin, holisztikus és integratív szemléletű állatorvos.

- Ha kisállat került a családba, az egyik első és legfontosabb dolog az állatorvos meglátogatása. Törvény írja elő, hogy minden kutyának microchippel kell rendelkeznie, melyet az első tulajdonosváltáskor meg kell kapnia. A legtöbb esetben a kölyökkutyák már a tenyésztőnél megkapják a chipet. Így az új tulajdonosnak csak át kell íratni a chiphez tartozó adatokat. Ha pedig még nem lenne chipje a kutyának, akkor minél hamarabb kell egyet kapnia - hívta fel a figyelmet a szakértő. - A chip amellett, hogy kötelező, még hasznos is. Ha esetleg elkóborol a kutyus, a chipet leolvasva értesíteni lehet az aggódó tulajdonost!

Ahhoz, hogy kis kedvencünk biztonságban legyen a fertőző betegségektől, elengedhetetlen a megfelelő oltások gondos beadása. Ne feledjük, hogy egyetlen oltás még nem elegendő! A védőoltások hatékonyságának biztosítása érdekében az alapimmunizálásnak alaposan és szakszerűen kell zajlania.

Dr. Tornyi Katalin hangsúlyozza, hogy a kutyák esetében a veszettség elleni oltás az alapimmunizálás után évente esedékes. Ezen kívül fontos, hogy a gazdik figyeljenek a külső paraziták, mint például a bolhák, kullancsok és szúnyogok, valamint a belső paraziták, mint az orsóféreg, galandféreg és szívféreg elleni védekezésre is, hiszen ezek rendszeres és célzott kezelése elengedhetetlen a kutyák egészségének megőrzéséhez.

A nem várt szaporulatok elkerülését, illetve bizonyos betegségek kialakulásának esélyét is érdemes csökkenteni (pl. gennyes méhgyulladás, emlőtumor, heretumor), így nem árt már az elején az ivartalanításra felkészülni.

A kisállat tartása nem csupán a felelősség és a kötelezettségek vállalásáról szól, hanem egy sor folyamatosan tervezett és néha meglepő, extra költséggel is együtt jár.

A legideálisabb az lenne, ha a kis kedvenc beszerzése előtt végiggondolnák a leendő tulajdonosok, hogy a családi büdzsébe belefér-e egy házi kedvenc felelősségteljes ellátása az állat élete végéig.

- Ha a számok azt mutatják, hogy nem, akkor nem érdemes állatot hozni a háztartásba! - emelte ki a szakértő. - Ha az állat érkezése előtt nem végeztük el a szükséges számításokat, akkor most mindenképpen érdemes átgondolni a helyzetet! Számos fix, rendszeres kiadással kell számolnunk, mint például az eleség, jutalomfalatok, fekhely, játékok, póráz, hám vagy nyakörv beszerzése, valamint az oltások, féreghajtók, és a paraziták elleni védelem. Ne feledkezzünk meg az ivartalanításról, a kutyaiskoláról, a kutyanapköziről vagy a kutyaszitterről sem! És természetesen fontos figyelembe venni, hogy az állatot nem hagyhatjuk magára 8-10 órára.

A fix költségek mellett érdemes az extra kiadásokra (pl. nem várt állatorvosi költségek) is egy megfelelő keretösszeget félretenni.

A helyzet mindannyiunk számára új kihívás, beleértve az új kis kedvencünket is. Mindkét félnek alkalmazkodnia kell ehhez az új élethelyzethez. Hasznos lehet szakértő kutyatrénertől tanácsot kérni, vagy elvinni a kutyust kutyaoviba, majd később kutyasuliba. Kulcsfontosságú, hogy a tréning során a család minden tagja aktívan részt vegyen, így egységes szabályrendszer tud kialakulni, és mindenki egy közös nyelvet beszélhet.

Amennyiben a család minden tagja távol tölti a napot, érdemes átgondolni a kutyanapközi vagy kutyaszitter igénybevételét. Kedvencünknek napközben is szüksége van az alapvető ellátásra, és a társaságra is vágyik. Ha már a társaság szóba kerül, fontos, hogy kutyánkat más kutyákkal és állatokkal is tudatosan szocializáljuk, hogy boldogabb és kiegyensúlyozottabb legyen.

- Bármely állat tartása idő és energiaigényes is. Különösen az együttélés első hónapjaiban, amikor még mind a két félnek rengeteget kell tanulnia. Ne várjon a csodára, a szobatisztaság, az egymásra hangolódás és az alapvető szabályok megtanulása időbe telik. A következetesség és a türelem azonban meghozza gyümölcsét! - tanácsolja a szakember.

Related posts