Eger városában, a '70-es és '80-as évek pezsgő ifjúsága rejtett zugokban találta meg szórakozási lehetőségeit, ahol a diszkók varázslatos világa a föld alá költözött. E különleges helyszínek nem csupán táncparkettek voltak, hanem igazi közösségi terek, ah


A "Taverna" kifejezés dr. Bakos József írása alapján széleskörű nemzetközi népszerűségnek örvend. E szónak gyökerei a latin "taberna"-ra vezethetők vissza, melynek jelentései között szerepel a deszkasátor, bódé, bolt, kocsma és csapszék is. Az olasz nyelvben a "taverna" kifejezés a kiskocsmára, valamint a kifőzdére és borozóra utaló jelentésekkel bővült, és így eljutott a különböző európai nyelvekbe. Hazánkban a taverna kifejezést leginkább a reprezentatív, föld alatti borozó helyiségek megnevezésére használják. A cikkben említett névválasztással kapcsolatban azonban felmerül a kérdés: vajon nem lenne-e célszerűbb a "pinceborozó" vagy a "pincemulató" elnevezések alkalmazása, amelyek a taverna kifejezést teljes mértékben helyettesíthetnék, miközben mégis magyarosabb hangzást kölcsönöznének a helyeknek?

A helyszín megnyitásáról természetesen a megyei napilap számolt be elsőként 1967. szeptember 16-án, ezzel új fejezetet nyitva a helyi életben.

Az is kiderül a cikkből, hogy feltehető: a valamikori borospince labirintusának a magja, a török hódoltság időszakában. sőt még az azt megelőző emberöltők alatt készült. A föld alatti "birodalom" egyik -- ötven méter hosszú és öt és fél méter széles -- ágát alakították ki reprezentatív borosvendéglővé. Érdekességként megjegyezhetjük, hogy annak idején a cikkhez a fotót már nyugdíjas egykori kollégánk, Pilisy Elemér készítette.

Az első napokban dőlt a nép a Tavernába

Két nappal később a Népújság újra reflektált a szórakozóhely megnyitására, és arról számolt be, hogy az első hétvége két napja alatt a különféle borok és a "borkorcsolyák" néven ismert házi ínycsiklandóságok révén harmincötezer forintos forgalmat bonyolítottak le az Agria Taverna munkatársai. Manapság ez az összeg akár egyetlen vendég étkezésének költsége is lehet, és még csak alig fogyasztott valamit. De vajon mit jelenthetett 1967-ben a harminc ezer forint? A cikk szerint körülbelül tíz hektoliter leányka, rizling, bikavér és medoc noir bor tűnt el, emellett közel ezer adag ételt szolgáltak fel a pincérek.

A cikkből kiderül, hogy az IBUSZ jóvoltából egy csehszlovák turistacsoport kellemes órákat tölthetett el a vadonatúj környezetben. A vendégek véleménye alapján az IBUSZ október 3-ára kétszáz látogatót tervez az Agria Tavernába. "A vállalat illetékesei addigra a légkondicionáló berendezés mellett a szellőzés javításáról is gondoskodnak." Ezen a titokzatos mondaton egy pillanatra érdemes elidőzni, hiszen a szellőztetés terén tapasztalt hiányosságoknak később következményei lettek.

Related posts