Ingyenes pénzügyi támogatást élveznek a távhővel fűtött lakásokban lakók, köszönhetően az okosmérők bevezetésének, amelyek hozzájárulnak a rezsiköltségek csökkentéséhez.


Hangsúlyozták, hogy az okosmérővel ellátott társasházak lakói a tényleges energiafogyasztásuknak megfelelően alacsonyabb távhődíjat fizethetnek. Az előkészítés alatt álló felhívás tervezete a pályázatkezelő hivatalos weboldalán elérhető, és a véleményeket 2025. május 9-ig várják. Kiemelték, hogy ez a lépés jelentős előnyöket kínál a lakók számára, hiszen a pontosabb mérés révén igazságosabb díjazás valósulhat meg.

A távhővel ellátott lakóépületek a rendszerhez szükséges adatgyűjtők telepítéséhez is igényelhetnek vissza nem térítendő forrást. Választható elemként támogatható még a termosztatikus radiátorszelepek és alsó elzáró szerelvények felszerelése.

A jövőbeli fejlesztések tehát nem fogják megterhelni a családok költségvetését, hiszen a rezsiköltségeket a fogyasztás pontosabb mérésével és szabályozásával lehet csökkenteni. A lakók a jövőben nem a légköbméterek vagy az ingatlan alapterületének arányában, hanem tényleges energiafelhasználásuk alapján fogják megfizetni a távfűtés költségeit. Az okos szabályozás mellett a távolról leolvasható és folyamatosan monitorozható adatok tudatosabb energiafelhasználást tesznek lehetővé, ami végső soron a számlák mérséklődéséhez vezethet.

A kérelmek elbírálása a benyújtás sorrendjében történik, anélkül, hogy figyelembe vennék a területi szempontokat. A támogatott fejlesztések megvalósítására vonatkozó tervezett határidő pedig 2026 végére tehető – tájékoztatták a nyilvánosságot.

A pályázat részletes információi és a teljes dokumentációs tervezet a Nemzetközi Fejlesztési és Forráskoordinációs Ügynökség Zrt. (NFFKÜ) hivatalos weboldalán találhatóak. Az érdeklődők 2025. május 9-én, 12 óráig adhatták be észrevételeiket és javaslataikat a részvételi feltételek véglegesítése érdekében. A program várhatóan 2025 nyarán fog elindulni - áll a szaktárca tájékoztatásában.

A Jedlik Ányos Energetikai Program keretein belül nem csupán ez az egyetlen ágazati pályázat áll rendelkezésre. A program célja, hogy támogassa a távhőtermelés megújuló alapokra való átállását, valamint a távhőszolgáltatás hatékonyságának növelését. Ennek érdekében összesen 96 milliárd forintnyi forrást ajánl fel – tájékoztatott az Energiaügyi Minisztérium.

Related posts