Hétfő reggel meglepetés érte a piacokat: a gázárak drámai emelkedése, amelyet Trump és Zelenszkij vitájának feszültsége fűtött fel, sokakban keltett aggodalmat. Az események alakulása nemcsak a gazdasági környezetet, hanem a politikai tájat is jelentősen

Hétfő reggelre megugrott az európai földgáz ára, miután a kereskedők negatívan reagálhattak a Trump és Zelenszkij közötti péntek esti szóváltásra. A holland tőzsdén (TTF) jegyzett földgáz ezzel teljesen ledolgozta az előző heti árveszteséget, bár azóta minimálisan már korrigált. Egyelőre úgy néz ki, hogy a nyomás nem tűnik el a földgázpiacon és a nyári betárolási időszakban éles verseny alakulhat ki az európai és ázsiai piacon az elérhető LNG forrásokért.
A hétfői reggeli órákban az európai gáztőzsdén tapasztalt gázárak több mint 5%-kal ugrottak meg, ami körülbelül 2,5 eurós drágulást jelent a piacon.
Az európai határidős földgáz ára a következő hónapra szinte teljes mértékben visszanyerte az előző héten elszenvedett veszteségeket a nyitáskor (bár azóta már történt némi korrekció). Jelenleg 45,6 eurót kell fizetni egy megawattóra földgázért a régióban.
A hirtelen áremelkedés mögött valószínűleg az áll, hogy a piaczárást követően Trump és Zelenszkij között heves konfliktus robbant ki az ásványianyag-megállapodás ügyében. A kereskedők ezt úgy interpretálhatták, hogy Európa egyre távolabb került egy lehetséges békemegállapodástól. Ez pedig még inkább csökkenti annak valószínűségét, hogy jelentős mennyiségű orosz gáz érkezzen a kontinensre. Még egy esetleges megegyezés esetén is kicsi a valószínűsége, hogy orosz gáz újra nagyobb mennyiségben áramoljon az unióba, hiszen ennek nem csupán elvi akadályai vannak, hanem számos gyakorlati nehézsége is, amiről korábbi cikkünkben is beszámoltunk.
Jelenleg nem egyértelmű az Egyesült Államok helyzete, ezért a békemegállapodás lehetősége most sokkal távolibb perspektívának látszik, mint ahogy azt egy héttel ezelőtt gondoltuk.
- számoltak be az ING Groep NV szakértői.
Az áremelkedéshez az is hozzájárulhat, hogy az előzetes előrejelzésekkel ellentétben - amelyek a szokásosnál melegebb tavaszt jósoltak - Európa várhatóan hidegebb időjárással nézhet szembe. A prognózisok szerint ugyanis március közepére nagy eséllyel bekövetkezik egy hirtelen sztratoszferikus felmelegedés (SSW). Bár ez a jelenség a magaslégkörben hőmérséklet-emelkedést okoz, paradox módon hideg légtömegeket sodorhat Észak-Európa felé, ami növelheti a gázigényt a fűtésen és szélcsendesebb időjáráson keresztül.
A Reuters jelentése szerint az európai gázpiac folyamatosan növekvő árnyomásra számít a nyári feltöltési időszak előtt, mivel a téli hónapok során a készletek jelentős mértékben csökkentek. Az ipari kereslet emelkedése, a korábban tapasztalt szokatlan hideg időjárás, valamint a szélenergia-termelés visszaesése mind hozzájárultak ahhoz, hogy februárban a földgázfogyasztás négyéves csúcsra ugorjon.
Februárban az európai LNG-import rekordot döntött, ami világosan jelzi, hogy a piac egyre inkább a külföldi forrásokra támaszkodik.
- állapítja meg a Kpler részletes elemzése.
Az uniós földgáztárolók jelenlegi töltöttsége 38,2%-ra csökkent, ami drámai csökkenést jelent a tavalyi év hasonló időszakában mért 63%-hoz viszonyítva. Ez a helyzet komoly kihívások elé állítja Európát, hiszen...
A nyári időszakban körülbelül 55 milliárd köbméter gáz pótlására van szükség, ami 25 milliárd köbméterrel haladja meg a tavalyi év mennyiségét.
Ez komoly versenyt generálhat Ázsiával, amely szintén jelentős LNG-importőr. A piaci elemzők véleménye szerint "bármilyen ellátási zavar vagy az ázsiai kereslet növekedése gyors árnövekedéshez vezethet, ami komoly nehézségeket okoz majd az európai vásárlók számára."
Az utóbbi időszakban többször is foglalkoztunk azzal, hogy milyen tényezők befolyásolják a földgázpiac árainak ingadozását.
A címlaphoz választott kép illusztrációként szolgál. A kép forrása: Getty Images.
Ez a dokumentum nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Kérjük, vegye figyelembe, hogy a következő jogi információk részletes tájékoztatást nyújtanak.