Harminc évvel ezelőtt kezdődött a verseny, ahol a szavak és rímek varázslatos világa elevenedik meg Válban.


Harminc évvel ezelőtt indult el a Váli Vajda János Versmondó Verseny, egy helyi iskola kezdeményezésére, és azóta gyorsan népszerűvé vált a megye általános iskolás diákjai körében. A verseny nemcsak a környék iskoláiból vonz résztvevőket, hanem más megyék tehetséges gyermekeit is, akik néha messziről érkeznek, még azelőtt, hogy az internet világra törne. Idén rekordszámú jelentkező érkezett, amit Szabó Éva iskolaigazgató örömmel üdvözölt. A verseny résztvevőit nyolc korcsoportba sorolták, és külön kategóriát alakítottak ki a sajátos nevelési igényű (sni) gyerekek számára. A szervezők érzékenyen kezelik az sni kérdéskörét, hogy elkerüljék a hátrányos megkülönböztetést, hiszen ez a kategória folyamatosan bővül. Azok, akik bátorságot mutatva indulnak a versenyen, nemcsak élménnyel gazdagodnak, de valóban tehetséges fiatal előadókkal találkozhatnak, amire a zsűri tagjai is felfigyelnek.

A zsűri összetétele igazán izgalmas! A sok résztvevő miatt, csoportonként három zsűritaggal számolva, Szabó Éváék számtalan felkérést küldtek ki, és a verseny híre olyan vonzó, hogy megtiszteltetésnek érzik az elfogadást. Különösen érdekes, hogy sokan közülük évtizedek óta visszatérő zsűritagok: itt vannak a művészek, előadók, pedagógiai szakemberek, sőt, a volt váli pedagógusok is. Kubik Anna színművész, Papp Márió költő és Pintér Szilvia, a Nemzeti Színház dráma-pedagógusa, mindannyian szorosan követik a fiatal tehetségek útját, figyelve a fejlődésüket. A nagyszámú mezőnyből kiemelkednek azok, akik egy-két évtized múlva már az előadóművészet különböző területein tűnnek fel. Ők képviselik az utánpótlást, nem pedig a mesterséges intelligencia termékei...

Különleges esemény zajlott a harmincadik napon, hiszen a versmondó versenyek sosem egyformák – különösen nem egy versünnepen! Kubik Anna, a Jászai- és Kossuth-díjas színművész, köszöntőjében hangsúlyozta, hogy amikor gyerekek állnak a költők szavainak tolmácsolására, az a magyar irodalom, kultúra és líra igazi ünnepe. A klasszikus művek ezúttal is felcsendültek, bizonyítva, hogy az igazi értékek nem vesznek el, és Vajda János egyedi líráját is sikeresen megértették a fiatalok. A legkevesebb résztvevő az 5. és 8. osztályos korcsoportból érkezett, így ők közösen léptek színpadra, Kubik Anna és Borbás Andrea, a Petőfi Irodalmi Múzeum muzeológusa, zsűrizésével. Bár a létszám alacsony volt, néhány diák kiemelkedő teljesítményt nyújtott, nem másokhoz viszonyítva, hanem saját magukhoz képest is. Az 5. osztályos Bíró Bors Boldizsár és a két nyolcadikos, Fugert Ádám és Dömök Róbert akár azonnal felkérhetők lennének gyermekszínészi szerepekre vagy filmes projektekbe.

Related posts