Innovációs gyorsítósáv: 5 milliárd forintnyi támogatásra pályázhatnak az ötletes vállalkozások!


A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal idén, 2023 után ismét elindítja a Gyorsítósáv pályázatot, amely 5 milliárd forintos állami támogatással kívánja ösztönözni a kutatási eredmények piaci alkalmazását. A program célja, hogy támogassa azokat a mélytechnológiai ("Deep Tech") startupokat és spin-off vállalkozásokat, amelyek ígéretes növekedési potenciállal bírnak, és olyan magas hozzáadott értékű, költséges fejlesztéseket hajtanak végre, azonban a kezdeti finanszírozásukhoz még nem áll rendelkezésükre elegendő tőke.

A pályázat célja, hogy támogassa azokat az innovatív induló vállalkozásokat, amelyek többségi magántulajdonban működnek, de szoros kapcsolatot tartanak fenn a tudományos közösséggel. Az NKFI Hivatal olyan cégek jelentkezésére számít, amelyek mögött általában egyetemi vagy kutatóintézeti háttér áll. Ez megnyilvánulhat tulajdonosi részvételben, szabadalmi együttműködésekben, vagy olyan alapítók révén, akik kutatói tapasztalattal vagy PhD-fokozattal rendelkeznek – áll a hivatal közleményében.

A pályázaton részt vehetnek azok a projektek, amelyek a Neumann János Program egy specifikus fókuszterületéhez illeszkedve innovatív tudományos vagy műszaki megoldásokra alapozva piacképes prototípusokat, termékeket, technológiákat vagy szolgáltatásokat kívánnak kifejleszteni. Ezek a kezdeményezések magukban foglalhatják az egészséges életvitelhez szükséges megelőző, gyógyító és ellátórendszerek fejlesztését, a gazdaság zöld átmenetéhez és fenntartható erőforrás-gazdálkodáshoz kapcsolódó innovációkat, vagy a gazdaság és társadalom digitális transzformációját elősegítő technológiai megoldásokat.

"A Gyorsítósáv program célja, hogy még inkább ösztönözze a vállalkozói gondolkodást az egyetemi és kutatóintézeti szférában, ezzel támogatva a mélytechnológiai (Deep Tech) vállalkozások fejlődését, amelyek képesek a nemzetközi piacon is gyors növekedésre. Azok a korszerű fejlesztések, amelyek a magyar emberek egészségét, környezetét és biztonságérzetét javítják, kiemelt figyelmet kapnak, hiszen ezek nemcsak a társadalom jólétét, hanem a gazdaság versenyképességét is jelentősen növelhetik" – emelte ki Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára.

A Gyorsítósáv pályázat keretében projektenként akár 400 millió forint vissza nem térítendő támogatás érhető el a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap jóvoltából. Fontos kiemelni, hogy az állam nem törekszik tulajdonosi pozíció megszerzésére a támogatott startupokban. Ugyanakkor a pályázó vállalkozásoknak képesnek kell lenniük a piaci tőke bevonására is. Ennek érdekében a projekt megvalósítása során el kell kötelezniük magukat, hogy a fejlesztés piaci hasznosítását elősegítő tőkebevonást hajtanak végre, valamint arról is gondoskodniuk kell, hogy a projekt eredménye megfelelő iparjogvédelmi védelemben részesüljön.

A Gyorsítósáv program legutóbbi, 2023-as pályázati körében 22 kiemelkedő fejlesztési projekt kapott összesen 5,7 milliárd forint értékű támogatást. A kiválasztott projektek a tudomány és technológia határvonalán mozgó innovációkat valósítanak meg, amelyek nemcsak újdonságként hatnak, hanem jelentős piaci potenciállal is bírnak. A vállalkozások célja, hogy válaszokat találjanak olyan társadalmi és gazdasági kihívásokra, mint például a nőgyógyászati rendellenességek innovatív feltérképezése, az öregedési folyamatok diagnosztikai eljárásainak korszerűsítése, a kórházi antibiotikum-rezisztens fertőzések kezelésére alkalmas bakteriofág készítmények előállításának fejlesztése, valamint az autóipar számára készült automatikus ütközéselkerülő rendszerek megalkotása.

Related posts