Négy évvel ezelőtt Lengyelország váratlanul lerohanta Csehországot, ezzel egy új fejezetet nyitva a két ország történetében.
Egy félreértés lehetett az oka, hogy 2020-ban Lengyelország megszállta Csehországot - hivatalosan ugyanis így hívják, amikor egy ország katonai alakulatai engedély nélkül átlépik egy másik ország határát.
2020-at írtunk, amikor a koronavírus-járvány miatt egyre másra vezettek be korlátozásokat nemcsak Magyarországon, de a világ minden országában. Lengyelország sem volt kivétel ez alól, és ennek keretében egy katonai egység egy apró kápolna környékén ütötte föl a táborát, és néhány napon keresztül ott is tartózkodott.
Az eset 2020 késő tavaszán történt, Csehország Morvaországnak nevezett területének északkeleti részén. Elképzelhető annak a mérnöknek a döbbenete, aki a kápolna felújítási munkálataihoz akart fényképeket készíteni az épületről, ám géppuskával felszerelt lengyel katonák állították meg a kápolnához vezető úton fölállított úttorlasznál, majd közölték vele, hogy vissza kell fordulnia.
A Denik című helyi újság tudósítása alapján a kápolna csupán 30 méterre terül el a határtól, amely egy festői patak mentén kanyarog. A beszámoló szerint a katonák kezdetben a patak lengyel partján tartózkodtak, de valamilyen rejtélyes indok miatt úgy határoztak, hogy átlépnek a határ túlsó oldalára, ahol végül felállítják táborukat.
A "megszállás" időtartama kapcsán a pontos részletek máig homályban maradtak.
Kétségtelen, hogy egy környezetvédelmi civil szervezet a közeli cseh falucskában, Pelhřimovban rendezett találkozót ebben az időszakban. A helyi koordinátor, aki a rendezvényért felelt, megpróbálta elmagyarázni a lengyel katonáknak, hogy a programjuk részeként tervezik a kápolna meglátogatását, azonban e törekvése nem hozott várt eredményt. "Egy idegen ország katonája, géppisztollyal felfegyverkezve, elkezdett parancsolni nekem. Igazán ijesztő élmény volt" - osztotta meg tapasztalatait Ivo Dokoupil a Denik című lapnak.
Ezt követően a cseh rendőrség beavatkozott, és sikeresen elérte, hogy a katonai egységek elhagyják a területet. A lengyel Honvédelmi Minisztérium a CNN-nek nyilatkozva hangsúlyozta: "A határállomás elhelyezése egy félreértés következménye volt, nem pedig szándékos cselekedet. Azonnal intézkedtünk, így a helyzetet gyorsan rendezni tudtuk."
Nem ez volt az egyetlen eset, amikor egy ország akaratán kívül megszállta egy másik ország területét. Nicaragua és Costa Rica között például egyszer majdnem háború tört ki a Google Térkép miatt. Tapasztalt autósok persze tudják, hogy nem szabad feltétel nélkül hinni a navigációs alkalmazásnak, és ezt a saját bőrén tanulta meg egy nicaraguai katonai egység parancsnoka 2010-ben.
Teljesen természetes, hogy az elviselhetetlen helyzetet orvosolta, és eltávolította a zászlót. Azonban a dolog kissé kínossá vált, amikor kiderült, hogy a vitatott, gyakran változó határvonal miatt a Google tévesen jelölte meg a két ország határát, mintegy 3 kilométeres eltéréssel. Csak sűrű bocsánatkérések és az ENSZ diplomáciai missziójának közbenjárása révén sikerült elkerülni, hogy háborús konfliktus robbanjon ki a két ország között.
Venezuela és Kolumbia határvonalán egy hasonlóan feszültségekkel terhelt helyzet alakult ki. Szerencsére a helyzet nem fajult el fegyveres összecsapássá, csupán heves diplomáciai vitákra került sor, noha a két ország közötti viszony már régóta feszültségekkel teli. Kolumbia rendszeresen megvádolja Venezuelát azzal, hogy támogatja a lázadók fegyveres küzdelmét az állam hatalma ellen, míg Venezuela viszont mély megvetéssel tekint Kolumbiára, mivel az az Egyesült Államok szövetségese. 2017-ben aztán nagyon közel került a konfliktus egy komolyabb kiéleződéséhez, miután...
A későbbi nyomozás kiderítette az invázió okát: a hatalmas esőzések hatására a folyó, amely a két ország közötti természetes határvonalat is képezi, kilépett medréből, és így megváltozott az útja - ezért tűnhetett úgy, hogy az ültetvény Venezuelában van.
A helyzet inkább komikusra sikeredett, mintsem valódi háborús fenyegetésre utalt, amikor brit katonák egy hadgyakorlat keretében a kitűzött cél, Gibraltár helyett Spanyolország partjainál kötöttek ki. A katonák géppuskákat lengetve és mozsártűz mellett partra szálltak, ami igencsak meglepetést okozott a helyi halászok körében. Szerencsére komolyabb baj nem történt, csupán néhány meglepett arc nézett rájuk, mintha valami viccbe csöppentek volna.
Néhány spanyol rendőr végül segített és útba igazította a zavarban lévő brit katonákat.
Svájc és Liechtenstein kapcsolata igencsak érdekes és szórakoztató anekdoták tárháza. Szinte hihetetlen, de a történelem során számtalan alkalommal történt, hogy Svájc "véletlenül" átlépte a határt. Egy figyelemre méltó eset például, hogy 2000-ig a liechtensteini levelek kézbesítését a svájci posta végezte, ami jól tükrözi a két ország közötti szoros viszonyt. 2007-ben egy csoport svájci katona, az éjszaka sötétjében, észrevétlenül behatolt a szomszédos Liechtenstein területére, de amikor rájöttek a tévedésükre, sietve távoztak. Az incidens valószínűleg a feledés homályába merült volna, ha a svájci külügyminiszter nem értesítette volna liechtensteini kollégáját, hogy bocsánatot kérjen a balul sikerült akcióért. Egy másik figyelemre méltó eset 1968-ból származik, amikor a svájci tüzérség egy hadgyakorlat keretein belül tévedésből egy liechtensteini síparadicsomot kezdett el lőni éles lőszerrel. Néhány évvel később, a lángszórókkal végzett hadgyakorlat során pedig egy liechtensteini erdőt gyújtottak fel. De a legfurcsább történet talán az, ami 1995-ben történt: svájci katonák megszálltak egy házat a határ túloldalán, ahonnan a helyi polgármester "űzte ki" őket. Ezek az esetek jól mutatják, hogy a két ország kapcsolata nemcsak hivatalos szinten szoros, hanem az emberi tényező és a véletlenek játékának eredményeként is izgalmas történeteket generál.