A jövő magyar képzőművészei sajátos szemüvegen keresztül tekintenek a világra, ahol a hagyomány és a modernitás találkozik. Művészetükben a digitális technológiák és a fenntarthatóság iránti elkötelezettség ötvöződik, lehetővé téve számukra, hogy új formá


A gyermekkor során kialakult tömegfóbia színes és naiv formában jelenik meg, míg a 80-as és 90-es évek ikonikus használati tárgyai egy nyomtatott hálóba "szőve" kerülnek bemutatásra. Ezek a Képzőművészeti Egyetem végzőseinek diplomamunkái, amelyek a következő két hónapban bárki számára elérhetők lesznek a fővárosban.

Néhány mű valóban a traumák feldolgozásának eszközévé válik, miközben a műfaji korlátokat bátran átlépi, és merész, egyedi módon válaszol a társadalmi problémákra.

Jó példa erre az egyszerre több médiumot ötvöző, monitorokon végtelenítve futó videobejátszásokból, cirill betűs régi táblákból és benzineskannákból álló installáció, amely a háborús tapasztalat személyes és kollektív emlékeit vizsgálja egy kárpátaljai határ menti község kontextusában.

A Best of Diploma 2025 című tárlat idén először költözött az MKE falain kívülre: az Andrássy úti Hungarian Art & Business (HAB) kortárs művészeti központban kapott helyet. Uszkay Tekla kurátori közreműködésével 32 fiatal alkotó diplomamunkáit mutatja be, átfogó képet adva az egyetemen folyó sokszínű, magas színvonalú képzésről.

"A legfrissebb tendenciákat láthatják a nézők, a kortárs művészet legfrissebb gondolkodását a legfiatalabb, még inkubációban, még burokban nevelkedett, szabad gondolkodású és önálló műveket, amelyek nem egy tematikus kiállításra készültek. A hallgatók teljesen szabadon választott témákat dolgoznak fel, szabadon választott médiumokban" - magyarázta Uszkay Tekla az Euronews-nak adott interjúban.

A tárlaton a hagyományos művészeti ágazatok, mint a festészet, a szobrászat és a képgrafika mellett a legfrissebb tervezőgrafikai irányzatok is bemutatkoznak. Különösen izgalmas a színpadi látványtervek megjelenése, például Molnár Ferenc klasszikus Liliomjához készült díszletterv, amely új színt visz a színházi élmény világába.

"A Best of Diploma kiállítás minden évben tükre annak, hogy merre tart a kortárs művészet fiatal nemzedéke. Egyszerre közvetít személyes élményeket és reflektál a társadalmi realitásra. A HAB küldetése a fiatal feltörekvő tehetségek támogatása, ezért megtisztelő számunkra, hogy ennek a párbeszédnek otthont adhatunk" - hangsúlyozta Olajos Anna, a Hungarian Art & Business szakmai vezetője.

Idén a Képzőművészetin 177 tehetséges hallgató vehette át diplomáját. A legkiválóbb diplomamunkákból készült kiállítás szeptember 7-ig látogatható a HAB-ban. A tárlat mellett számos izgalmas kísérőprogram is várja az érdeklődőket, beleértve szakmai beszélgetéseket, tárlatvezetéseket és társművészeti eseményeket, amelyek gazdagítják a művészeti élményt. Ne hagyja ki ezt a különleges lehetőséget!

Related posts