Füldugók helyett: egy hajszálvékony, szinte láthatatlan függöny, amely finoman szűri meg a zavaró hangokat.


Ha Ön is tapasztalta már, hogy a szomszédokból átszűrődő vagy az utcáról beszűrődő zajok zavarják a nyugalmát, akkor biztosan örömmel fogadja az amerikai kutatók legújabb találmányát. Ez a különleges, zajelnyelő függöny nem csupán esztétikai élményt nyújt, hanem hatékonyan csökkenti a helyiségbe érkező hangokat, így egy csendesebb és kellemesebb környezetet teremt.

A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) tudósai egy rendkívül vékony, innovatív selyemszövetet alkottak meg, amely csupán egy hajszál vastagságával vetekszik. Ez a különleges anyag azonban képes jelentősen csökkenteni a zajt a nagyobb terekben. A titka a szövetbe integrált piezoelektromos szálakban rejlik, amelyek "ellenrezgésekkel" képesek blokkolni az akusztikus hullámokat. Így például, ha drapériaként alkalmazzák, hatékonyan megakadályozza a szomszédos helyiségekből érkező zajok áthallatszását.

Már régóta tudjuk, hogy amikor két hullám azonos fázisban ütközik, akkor felerősítik egymást, míg ha ellenkező fázisban találkoznak, kioltják a másikat. Ez a jelenség a hanghullámokra is vonatkozik. Létezik egy zajcsökkentő technika, amely rögzíti a környezeti hangokat, majd egy bizonyos késleltetéssel újra lejátsza őket. E folyamat során a hanghullámok gyakorlatilag semlegesítik egymást, így csökkentve a zavaró zajok hatását.

A MIT kutatói az Advanced Materials című szaklapban bemutatták legújabb felfedezésüket: egy különleges hangszigetelő szövetet, amely két funkciót is betölthet. Ez az innovatív anyag képes olyan hanghullámokat létrehozni, amelyek hatékonyan semlegesítik a nemkívánatos zajokat, így kioltva azokat. E megoldás hasonlít a zajszűrő fejhallgatók működési elvéhez, amelyek mikrofonok segítségével érzékelik a környezeti hangokat, majd ellentétes fázisú hullámokat generálnak a háttérzaj eltüntetésére.

Egy másik alkalmazás során az anyagot úgy alakítják ki, hogy az mozdulatlan maradjon. Mivel a hang akusztikus rezgéseket kelt a levegőben, ez a megoldás hatékonyan gátolja meg a zaj terjedését a mögöttes burkolatokban. Ez a technika tulajdonképpen a hang visszaverődésére épít, és képes elnyomni a hangot nagyobb terekben, mint például egy szobában vagy sík felületen, míg a fent említett módszer inkább a kisebb helyiségekben mutatkozik meg eredményesnek.

A kutatók a továbbiakban a szövet változó elemeit, így például a piezoelektromos szálak számát vagy az anyag pórusainak méretét vizsgálnák, hogy javítsanak a zajelnyelő hatáson. Az elektromos bemenetekkel is kísérleteznénk, és a rendszert is szeretnék hangolni, hátha ki tudják zárni a több forrásból származó bonyolultabb hangokat.

A legújabb innováció különös figyelmet érdemel, mivel a korábbi megoldásokkal éles ellentétben áll. Az MIT kutatói korábban piezoelektromos szálakat alkalmaztak a szövetek mikrofonná alakítására. Most viszont, miközben továbbra is elektromos jeleket küldenek a piezoelektromos szálakra, hogy azok hanghullámokat generáló rezgéseket produkáljanak és ezzel a szövet hangszóróként funkcionáljon, a hangsúly a környezeti zajok hatékony elnyomásán van. "Bár a szövetek képesek hangot létrehozni, a környezetünkben lévő zaj már most is jelentős. Úgy véltük, hogy a csend megteremtése manapság még nagyobb értéket képvisel" - nyilatkozta a tanulmány vezető szerzője, Grace H. Yang.

Ez a technológiai innováció nem csupán a kényelmet szolgálja. A városi táj egyre fokozódó zajszennyezettsége közepette a csendes terek kialakítása, minimális szerkezeti változtatásokkal, jelentős mértékben hozzájárulhat a mentális jóléthez és a munkavégzés hatékonyságához. Emellett különféle kutatások szerint a krónikus zajszennyezés évente 48 ezer új szívbetegség-esetet idéz elő Európában, és 6,5 millió ember alvásminőségét rontja.

Related posts